“Két lehetőség van, az Európai Unió vagy egyben marad, vagy szétesik, vagy szétcsúszik, darabjaira hullik”. A miniszterelnök azt mondta, hogy “50-50 százalék”, “tehát mind a kettőre fel kell készülni” – ismertette Fricz Tamás politológus a hétfő este a Hír TV Vezércikk műsorában, hogy mit mondott Kötcsén zárt körben a miniszterelnök az Európai Unióról a 15. “nagy tervben”. Erről itt számoltunk be.
A politológus azt mondta, nagyon fontos gondolat, hogy a miniszterelnöknek vannak forgatókönyvei, mert az Európai Unióban “nincs egy közös éthosz, nincs egy közös szellemiség, értékrend. És ebben már benne van annak a lehetősége, hogy nem tudjuk, hová vezet ez az út” – közölte Fricz Tamás, a miniszterelnök beszédét ismertetve.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetek Európája Karrierprogram ma délutáni nyitóünnepségén részt vett Navracsics Tibor területfejlesztési és uniós forrásokért felelős miniszter is. A rendezvény után megkérdeztük, mit gondol az Európai Unióról, ő is 50 százalék esélyt ad-e arra, hogy nem marad egyben, szétesik.
Navracsics: “Én optimistább vagyok”
“Én optimistább vagyok az Európai Unió túlélési esélyeit tekintve. Úgy gondolom, hogy egyben fog maradni az Európai Unió” – mondta Navracsics Tibor, aki Magyarország uniós biztosa volt 2014-2019 között.
Kérdésünkre ezt azzal indokolta:
“az elmúlt hetven évben nagyon sok olyan közös eljárás és olyan közös megoldás alakult ki, amelyik a tagállamok számára hasznos és jó, és bebizonyosodott, hogy jó”.
Másrészt – mint a miniszter mondta -, “a gazdasági közösség is már számos olyan előnyt mutatott, amelyek következtében a tagállamok érdek mentén is úgy fognak dönteni, hogy az Európai Uniót fenntartják”.
Lehet, hogy átalakul, mint ahogy a mai Európai Unió nem azonos a hatok Európai Gazdasági Közösségével. “De meg fog maradni az Európai Unió szerintem”
– fogalmazott.
A kérdésünkre, hogy szerinte van-e közös éthosz ma az Európai Unióban, van-e közös értékrendközös értékrend, Navracsics Tibor azt mondta: vannak közös értékek, az értékek értelmezésével kapcsolatban vannak viták. “De elkentétben a sok szemlélővel, én úgy gondolom, hogy ezek produktív viták, mégha sokszor konfliktusosak is. Mert ezek a viták, amelyek a kulturális különbségeket érthetővé teszik az Európai Unión belül, ha van fülünk, hogy meghallgassuk a másik érveit” – mondta a miniszter.