Itthon

Tovább nő a háziorvosok leterheltsége: itt a gyógyulási igazolás

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

A háziorvosok túlterheltsége a következő napokban tovább fokozódhat - legalábbis ezt mondják a híradónknak nyilatkozó háziorvosok. Egy rendeletmódosítás szerint ugyanis szeptember elsejétől az orvosnak ki kell állítania a gyermekek számára azt az igazolást is - az adott intézmény kérésére, - hogy a gyermek már meggyógyult és visszamehet az iskolába vagy óvodába. Az ATV Híradójának riportja.

orvos
Hirdetés

Gyakorlatilag az óvodai, iskolai hiányzások minden egyes szakaszához orvosi igazolást kérhetnek az intézmények: azaz, hogy mennyit hiányzott a gyerek, hogy meggyógyult-e már – összefoglalva ez a lényege annak a 2023. szeptember 1-jével hatályba lépett rendeletmódosításnak, amely több – évek óta – húzódó vitás kérdésnek tehet most pontot a végére.

A Híradónknak megszólaló háziorvos úgy véli, az oktatás-ügy a háziorvosokra terheli a hiányzással kapcsolatos felelősséget:

„Ez egyrészt teljesen értelmetlen, szakmailag pedig teljesen megmagyarázhatatlan, hiszen nem győzzük elégszer elmondani, hogy itt tömegével olyan betegségekről van szó, amelyek tüneti betegségek, az orvos tulajdonképpen a szülő elmondása alapján állapítja meg azt, hogy a gyerek nem egészséges és ugyanúgy a tünetek megszűnése alapján dönti el azt, hogy meggyógyult”.

A DK egészségpolitikusa emlékeztet: a háziorvosok túlterheltek, a plusz adminisztráció pedig még jobban megnehezítheti a munkájukat:

„A gyereket le kell vetkőztetni, meg kell vizsgálni, le kell dokumentálni és egy igazolást adni arról, hogy a gyerek az adott pillanatban egészséges. Ha most ez pénteken délben történik, attól hétfő reggelig belázasodhat a gyerek és ez azt jelenti, hogy egy tanár, egy óvónő jogosulttá válik egy orvosi igazolást felülbírálni” – fogalmazott Komáromi Zoltán.

Nagy Erzsébet azonban érti a pedagógusok álláspontját is, hiszen féltik a többi gyereket a fertőzésektől:

„Tartanak attól, hogy visszakerülnek olyan gyerekek a tanításba, akik netán fertőznek – merthogy a szülő nem tud gondoskodni a felügyeletükről. A másik, ami a pedagógusok részéről felmerül, hogy netán a hiányzás mögött nem egy valóságos betegség áll, hanem betegségre hivatkozva próbálnak a szülők segíteni a gyereknek, amikor például több felmérő, vagy több számonkérés esik az adott napra” – magyarázta.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek