A kötcsei pikniken a csúcspont hagyományosan Orbán Viktor beszéde, amit a miniszterelnök zárt körben mond el.
A mostani találkozón a résztvevők elmondása szerint a miniszterelnök a Tranzit Fesztiválon elhangzottakhoz hasonló stratégiai beszédet mondott, melyben a világban bekövetkezett nagy “tektonikus mozgások” – a covid és az ukrajnai háború – hatásait, és az arra adott kormányzati válaszokat fejtette ki. Forrásaink szerint az Orbán Viktor által elmondottak “megnyugtatóak voltak, kapkodásnak nem volt jele”. A miniszterelnök azt erősítette meg zárt körben az övéi előtt: a rendkívüli helyzetre a kormánynak kidolgozott stratégiája van, azaz van terve, “15 dosszié áll rendelkezésre 2034-ig”.
Orbán Viktor a Tranzit Fesztiválon már beszélt erről, akkor úgy fogalmazott: Van természetesen terv, mint ahogy volt terv már 2010-ben is, és Magyarország ma gazdagabb, erősebb és biztonságosabb mint 13 évvel ezelőtt volt, s bár mint mondta, ennek mértékéről zajlik időnként “egy dedós vita”, de azt nem lehet vitatni, hogy ebbe az irányba halad az ország. A megváltozott körülmények között ez a terv változatlanul működik, a terv le is van bontva, hogyan kell ezt az erős, gazdag és tiszteletreméltó Magyarországot felépíteni. Kell még hozzá tíz év – jelentette ki a Tranziton, amikor is, úgy fogalmazott “a nagy tervről”, hogy “2010-től 2030-35-ig egy gazdag, erős, biztonságos, tiszteletreméltó Magyarország legyen”.
Kötcsén 2034-es “dossziékról”, Tusnádon 2040-es tervekről beszélt
Most zárt körben 2034-et mondott a miniszterelnök – erősítette meg több forrásunk is, hangsúlyozva: ezzel Orbán Viktor nem a tervezett kormányzása ciklusának végét határozta meg, hanem e nagy szakpolitikai, stratégiai tervek “megvalósulását”.
Azért sem lehet a kormányzása szempontjából a 2034-et valamilyen “végdátumként” értelmezni, mert Tusnádon a miniszterelnök 2040-et mondott. Tusnádon úgy fogalmazott: „2024 júniusa körül az önkormányzati és az EP-választásokra már újra azon a kijelölt útvonalon haladunk, ami elvisz minket 2030-ig” – fogalmazta meg, mit remél, hozzátéve: ha ez sikerül, akkor jövő ilyenkor beszélhet a 2030 és 2040 közötti tervekről.
A nagy “dossziékban” lévő terveket a miniszterelnök 15 pontban részletesen ismertette. Ezek között sorolták fel az (amiket a miniszterelnök Tusnádon és a Tranziton is elmondott már) például az energetikai tervet, a diverzifikációt, Paksot (a franciák fokozott szerepvállalását), a demográfiai tervet, haderőfejlesztést, a munkaalapú gazdaság tervét ( a teljes foglalkoztatottság céljával ).
Új rendészeti törvény a vendégmunkások miatt
E pont kapcsán több forrásunk is megerősítette:
Kötcsén Orbán Viktor új törvényt, szabályozást sürgetett – a rendészeti törvény módosítását – a nagy számban várható vendégmunkások miatt, az itt élők biztonságát hangsúlyozva.
Azt az elvet zárt körben is hangsúlyozta, hogy előbb a magyar és a határon túli munkavállalóknak kell felkínálni a lehetőséget.
A kötcsei pikniken részt vevők azt mondták munkatársunknak, hogy a miniszterelnök az ország közigazgatási, infrastrukturális kérdései mellett az élelmiszerágazat/ipar kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy nem önellátó az ország mezőgazdasága, és kitért a zöldség-gyümölcsellátásra is.
Olimpia?
A miniszterelnök a hallgatósága soraiból érkezett kérdésre, hogy az olimpia miért nem szerepel a 15 nagy terv között, a résztvevők elmondása szerint azt vezette le, hogy a fővárosnak, Budapestnek is rendelkeznie kellene ehhez egy olyan tervvel, ajánlattal, mely egy ilyen nagy projekt elnyeréséhez szükséges.
Az egyik résztvevő emlékezete szerint a fővárosi fejlesztések kapcsán a miniszterelnök arra utalt, hogy az uniós fejlesztési pénzek tekintetében Budapest kiemelkedik az országból, az EU27-átlag fejlettségi szintjének több mint 150 százalékával.
Budapest Airport
A kormánynak egyértelműek a szándékai a Budapest Airport többségi, 51 százalékos tulajdonrészének a megvásárlására – egyik forrásunk szerint ez derült ki a miniszterelnök által elmondottakból.