Kökény Mihály, korábbi egészségügyi miniszter szerint a becslések azt mondják, hogy közelíti a 100 milliárd forintot a jelenlegi adósság. Júliusi adatok szerint a fekvőbeteg ellátó intézmények és a hozzájuk tartozó járóbeteg-rendelők adóssága egyetlen hónap alatt 14 milliárd forinttal emelkedtek.
Sokan még csak várnak a pénzükre
Kökény Mihály szerint az egészségügyi intézmények emiatt a beszállítóik felé halmoznak fel tartozásokat, akik közül sokakat a megszűnés fenyeget. ,,Idetartoznak ugye nemcsak a gyógyszercégek, hanem az orvosi eszközöket, műszereket, beszállítók, karbantartók, ez egy nagyon nagyon jelentős összeg, ők még mindig várnak a pénzükre, ott nem történt semmilyen adósságrendezés” – fogalmazott Híradónknak a korábbi egészségügyi miniszter.
Takács Péter egészségügyi államtitkár viszont a magas rezsit és a gyógyszerárak megduplázódását emelte ki, amikor az adósság rendezéséről kérdeztük. Takács Péter hangsúlyozta: a kormány a kórházak energiaszámláit már javarészt kiegyenlítette. Az államtitkár beszélt arról is, hogy a különböző intézmények felszereltsége és energiahatékonysága között jelentős különbségek vannak, amit a kormány egy új állami intézménnyel kíván kompenzálni.
,,A közbeszerzési és ellátási főigazgatóság lett az a szervezet, ami mostantól szervezi majd a kórházaink üzemeltetését, és ez a hendikep amit az egyes kórházak szintjén gyakorlatilag lehetetlen kezelni, akkor könnyebben kezelhetővé válik, hogy ha minden rendelkezésre álló forrás és erőforrás és minden keletkező költség egy helyen lesz”
– részletezte az egészségügyért felelős államtitkár. A Demokratikus Koalíció szerint a kormány nem bontja ki az igazság minden részletét, amit a párt szerint az is jól mutat, hogy nem lehet pontosan megmondani az egészségügyi intézmények tényleges adósságállományát. Komáromi Zoltán, a DK árnyék-egészségügyi minisztere arról beszélt Híradónknak: ,,Itt van szeptember, nem tudunk új számokat, nem tudjuk, hogy hol állnak például az egyetemek, amelyek alapítványi kezelésebe kerültek, és az ő adósságállományuk ami nem szokott kevés lenni, az nincs is benne ebben a 70-80 vagy akár 100 milliárd forintban”.
Komáromi Zoltán hozzátette: az elmúlt 13 évben leginkább az energiahatékonyság növelésével lehetett volna csökkenteni a kórházak adósságállományát.