Recep Tayyip Erdogan az augusztus 20-ai budapesti látogatásán Orbán Viktor miniszterelnökkel a svéd NATO-tagság ratifikációjáról is egyeztetett – erről Szijjártó Péter számolt be akkor, ahogy arról is, hogy a kérdés a nyári szünet utáni parlamenti ülésszakon kerül napirendre mindkét országban.
„Abban maradtunk, hogy folyamatos egyeztetésben és folyamatos kapcsolatban maradunk, és tájékoztatjuk egymást a nemzeti parlamenti eljárások állásáról, illetve folyamatairól” – közölte augusztusban a külgazdasági és külügyminiszter, aki még tavaly júniusban nyújtotta be a parlamentnek a finn és a svéd NATO-csatlakozási egyezmény ratifikálására a KKM törvényjavaslatát. A finn NATO-csatlakozást megszavazta a parlament, a svéd ratifikáció zárószavazása ugyanakkor csúszik.
A Mandinernek adott interjújában https://mandiner.hu/belfold/2023/09/oszi-evadindito-nagyinterju-kover-laszlo-hazelnokkel-a-friss-mandinerben Kövér László nyilatkozata miatt most újra reflektorfénybe került a svéd NATO-csatlakozás kérdése. A házelnöknek ugyanis az a véleménye: az, hogy a két hagyományosan semleges északi ország Finnország és Svédország csatlakozik a NATO-hoz “ez valójában nem erősíti, hanem gyengíti Európa biztonságát”.
Kövér László ezt azzal indokolta, hogy ezzel Oroszország határával nagy felületen érintkezne a NATO. Meggyőződése szerint a svédek reménybeli NATO-csatlakozása egyáltalán nem tűnik átgondoltnak biztonságpolitikai aspektusból.
Szijjártó: a vitával párhuzamosan nyújtottuk be a finn és a svéd ratifikálási javaslatot
“Kövér elnök úr egy olyan vitát említett, ami az európai biztonsági szakértők között is lezajlott, vagy néha még zajlik is” – kezdte a válaszát az ATV kérdésére Szijjártó Péter. A svéd és finn NATO-tagság ratifikációjáról a miniszter azt legitim vitának nevezte, hogy a két ország felvételével több száz vagy ezer kilométerrel hosszabb lesz a határ Oroszország és az észak-atlanti szövetség között, mint volt korábban – mondta.
“Mi ennek a vitának a létezésével párhuzamosan nyújtottuk be azt a javaslatunkat az Országgyűlésnek, hogy ezzel a vitával együtt is ratifikálja Finnország és Svédország NATO-tagságát” – jelentette ki az ATV kérdésére Szijjártó Péter a mai sajtótájékoztatón.
Kövér László a Mandinernek arról is beszélt, hogy a kormány és Novák Katalin köztársasági elnök is egyértelművé tette, hogy támogatja a csatlakozást, noha sokan látják úgy a frakcióban, beleértve ő magát is, hogy érdemes lenne várni még a döntéssel. „Svédország az élen járt, amikor Magyarország támadásáról volt szó, s azóta sem érzékelem a gesztusokat, amik igazolnák, hogy ha a jóváhagyásunkkal belépnének a NATO-ba, onnantól valóban egyenjogú szövetségesként tekintenének ránk, nem pedig mint csicskásra” – fogalmazott a házelnök.