Az agglomerációt tekintve különösen nehéz a gyermekorvosok helyzete, hiszen egyre többen költöznek ki családostul vagy családalapítás céljából, ezért az ottani praxisoknak egyre több és több gyereket kell ellátniuk. Fábián Dóra szerint számszerűsítve az agglomerációs övezetben 1000-2000 fő tartozik egy gyermekorvoshoz. Az ideális számot tekintve úgy felelt: „a minimum elvárás évtizedek óta az, hogy 600 fő fölött legyen egy házi gyermekorvosi praxis létszáma, ez ugrott most meg”. Fábián Dóra szerint korábban 600 és 1000 fő között volt az átlag, ez a szám nőtt meg drasztikusan az elmúlt néhány évben.
Nem csak többen vannak, de egyre fiatalabbak is a gyerekek
„Valamint a korfa is eltolódott a kisgyermekek irányába” – szögezte le a gyermekorvos, hozzátéve, hogy nem mindegy, a hat év alatti gyermekek a praxis negyedét vagy majdnem a felét teszik ki. Fábián Dóra arról is beszélt, hogy olyan budapesti kerületről is van tudomása, ahol kétezernél is több gyermeket kell ellátnia egy háziorvosnak. Az állás meg van hirdetve, csak a fiatalokat elriasztja a gyermekek száma – magyarázta. ,,Nagy segítség lenne, ha a társszakmák bővülnének kapacitásban” – fogalmazott Fábián Dóra, hozzátéve, hogy a saját környékén például nincsen gyermekszemész sem ortopédia.
A gyermekorvos azt pozitív lépésnek értékelte, hogy egy új szabály értelmében a gyermekorvosok is írhatnak már fel olyan gyógyszereket vagy terápiás beavatkozásokat, amiket eddig csak a szakorvos tehetett meg. ,,Részben jó hír, hiszen esetleg előbbre tudunk haladni a diagnosztikában, de ha nem tudunk a társszakmákhoz fordulni, például a környéken nem lehet egy egyszerű ultrahangvizsgálatot sem kezdeményezni, akkor az probléma” – vélekedett a szakember, aki szerint ennek a fő oka a kapacitáshiány. Fábián Dóra szerint jellemző az agglomerációra, hogy hiába vannak szépen felújított új rendelőkben, nincsen elég szakorvos, emiatt a gyerekek szülei kénytelen a magánellátáshoz fordulni.
Egyszerű vizsgálatok maradnak ki a kapacitáshiány miatt
A gyermekorvos arról is beszélt, hogy a jelenlegi körülmények miatt gyakran előfordul a töredezett ellátás, ami azt jelenti, hogy nem végeznek el a végső diagnosztikához szükséges vizsgálatokat, mert például csak Budapesten lehetne elvégezni, ez pedig egy kisgyermekes szülőnek drága és fárasztó folyamat. Azzal a példával élt, hogy egy neurológiai vizsgálat előtt például el kellene végezni egy szemészeti vizsgálatot, amit meg lehetne tenni helyben is, ha lenne rá szakember.
Arra a kérdésre, hogy hogyan lehetne erősíteni a kisgyermekek immunrendszerét, a szakember úgy felelt, hogy az lenne a legjobb, ha addig maradnának a szabad levegőn, ameddig csak lehetséges, emellett a sport is nagyon jót tesz. A vitaminpótlás is hasznos, a D-vitamin pótlását például szeptember közepén meg kellene kezdenie minden kisgyermekes szülőnek – tette hozzá.