Itthon

Orbán Balázs: A számlákat elküldtük Brüsszelbe, a pozitív visszajelzésre várunk

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Közép-Európa nélkül, Közép-Európa ellenében nem lehet az Európai Uniót működtetni, az európai integrációt végigvinni. “Vele együtt lehet, és a közép-európai országok, ha bevonják őket a döntéshozatalba, készek az együttműködésre“ - mondta Orbán Balázs a Hír TV-ben, amikor Ursula von der Leyen bizottsági elnök újraválasztásával kapcsolatban kérdezték.

Hirdetés

Ursula von der Leyenről kérdezték Orbán Balázst a Hír TV Napi Aktuálisban kedd este, miután a Politiconak nyilatkozott előzőleg ebben a témában. A miniszterelnök politikai igazgatója a Hír TV-ben azt hangsúlyozta: mielőtt személyi kérdésekről beszélnének, azt kell világossá tenni, hogy “semmi sincs rendben az Európai Unióban”. Az EU kifejezetten rossz irányba megy, vezetési problémák vannak, mert nincsenek válaszok például a versenyképesség fenntartására, az illegális migráció megállítására – mondta.

Vagy ha vannak válaszok, “azok borzalmas válaszok”, amik zsákutcába vezetik és a globális eljelentéktelenedés irányába lökik az Európai Uniót – jelentette ki Orbán Balázs, és azt hangsúlyozta, hogy a jövő évi választásoknak nagyon komoly tétje van, 

“és mindenfajta pozícióosztásról akkor lehet beszélni, hogyha az EP-választásoknak vége van”.

Egy dolog biztos Orbán Balázs szerint: az, hogy az elmúlt négy éves teljesítményével az Európai Bizottság nem az Európai Unió megerősítéséhez, hanem a szétveréséhez járult hozzá. “Ez szerintünk egy rossz politikai bizonyítvány. Lehet még javítani az utolsó hónapokban, de sajnos erre elég kevés az esély” – jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy “a magyar kormány mintha távolodna Ursula von der Leyentől, úgy érzik-e, hogy ő is távolodik Magyarországtól”, a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondta: “mi ügyek mentén próbálunk politizálni és a magyar nemzeti érdeket megjeleníteni az európai uniós diskurzusban”. Amikor például a háborúra adott európai válaszokról beszélnek, akkor azt várják el az EU intézményeinek vezetőitől, hogy hallgassák meg a tagállamokat, próbáljanak kompromisszumos megoldást találni, “és utána jöjjenek elő egyfajta közös megoldással”. Ez esetben mindenki azt tudja mondani, hogy “köszönjük szépen, számunkra ez a megoldás támogatható”.

De az uniós szervek, az Európai Bizottság Ursula von der Leyen vezetésével az utóbbi időben nem így működött olyan ügyekben, amik Magyarországot is érintik 

– jelentette ki Orbán Balázs.

Aztán rátért azokra a jogszabály-változtatásokra, amiket az uniós forrásokhoz való hozzáférés okán az EU, a Bizottság kért tőlünk.

“A számlákat elküldtük, pozitív visszajelzésre várunk”

Ezeket Magyarország megtette, és a számlákat beküldtük Brüsszelnek. Most “egy pozitív visszajelzésre várunk” 

– mondta Orbán Balázs, hozzátéve: szerinte a Bizottság manőverezési lehetősége abban az esetben, ha rossz szándékkal próbálna manőverezni és ki akar bújni a fizetési kötelezettségek alól, egyre szűkebb. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint egyre nyilvánvalóbb, hogy ha visszatartják a Magyarországnak járó forrásokat, akkor azt csak politikai okokból teszik, mert racionális szakmai-jogi kifogások nem támaszthatók a magyar jogrendszerrel szemben.

A műsorvezető felvetésére, hogy úgy tűnik, Ursula von der Leyen újrázása össze van kötve az uniós pénzekkel bizonyos fokig, és ha a Bizottság elnöke “elintézné”, hogy Magyarország megkapja ezeket a pénzeket, akkor tudnánk-e támogatni – mert az “teljesítményjavulás lenne” – Orbán Balázs azt válaszolta: “igen, az teljesítményjavulás lenne, de nincs a két dolog összekötve”.

Magyarországnak van egy komoly vitája a Bizottsággal, “de mi optimisták vagyunk, mi megtettünk mindent, amit kértek” – mondta. Reméljük, hogy rendeződik a Magyarországgal kapcsolatos ügy. Az őszi menetrendet ugyanakkor az Európa jövőjével kapcsolatos kérdések határozzák meg – hangsúlyozta Orbán Balázs, aki szerint a Bizottság pozíciója “gyenge lábakon áll, és finoman szólva nélkülözi az előzetes egyeztetéseket”.

Külön kiemelte, hogy plusz 100 milliárd eurót kérnek az EU-költségvetéshez: egyrészt, több mint 50 milliárdot küldenének Ukrajnának, de mi történt az Ukrajnának már megküldött 76 milliárd euróval, hol van az ezzel kapcsolatos elszámolás? – vetette fel. De mint mondta, a migráció támogatására és “európai bürokraták” fizetésemelésére is kérik a plusz forrásokhoz a jóváhagyást. Orbán Balázs ezúttal is felhívta a figyelmet, hogy “fundamentális ellentét” van e kérdésekben a magyar kormány és a Bizottság között. Hogy ez az ellentét fennáll, “az az Európai Bizottság kudarca” – jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy számoltak-e azzal, hogy Ursula von der Leyen után Magyarország számára még hátrányosabb, még inkább megosztó bizottsági elnök jöhet, a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondta: “fiatal koromból következően is érdemes optimistának lenni”. Másrészt, van egy stratégiai oka is, hogy próbálnak következetesek lenni, és több másik országgal közösen fellépni. Az EU-n belüli erőegyensúly ugyanis eltolódik – mondta, és sorra vette: Németország nincs jó politikai és gazdasági állapotban, Franciaország nem tud egyedül Európa vezető ereje lenni, míg a déli országok adósságcsapdában vergődnek.

Közép-Európa viszont egyre inkább erősödik, egyre jobban hallatja a hangját, egyre több kérdésben szeretné elmondani az álláspontját, és szeretné, ha Brüsszelben ezt figyelembe vennék. “Jelen pillanatban azt látjuk, hogy ezt időről időre megpróbálják lesöpörni az asztalról” – tette szóvá.

Orbán Balázs a műsorban Ursula von der Leyen jelölése kapcsán azt hangsúlyozta, hogy minden ilyen személyi döntésnek van egy olyan funkciója is, és azt jelzésként el kell küldeni Brüsszelbe: 

Közép-Európa nélkül, Közép-Európa ellenében nem lehet az Európai Uniót működtetni, az európai integrációt végigvinni. “Vele együtt lehet, és a közép-európai országok, ha bevonják őket a döntéshozatalba, készek az együttműködésre 

– közölte Orbán Balázs.

Ennek kapcsán arról is beszélt, hogy Lengyelország például a háborús álláspontjáért cserébe azt kapja jutalmul, “amit mi büntetésül, hogy nem jutunk hozzá az EU-s forrásokhoz”.

A V4 együttműködés jelenéről a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondta: “ez egy élő együttműködés”, és a pozsonyi miniszterelnöki találkozóra emlékeztetett. Brüsszel felé a kommunikációban tudnak közös hangot megütni – fogalmazott, és elsősorban a magyar-lengyel tengely, együttműködés fontosságát hangsúlyozta. A V4-es együttműködés szükségszerűség – jelentette ki, és szerinte “lesz még jobb is”, mint most.

Elemzők véleményéről itt írtunk, a miniszterelnök szerepéről és Ursula von der Leyen ujraválasztási esélyeiről Mráz Ágoston Sámuel és Novák Zoltán mondta el, mit gondol. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek