Egy neve elhallgatását kérő forrás a Bloombergnek beszélt arról, hogy a repülőtér tulajdonosai további hivatalos tárgyalások mellett döntöttek. A döntés értelmében a magyar állam 51 százalékos tulajdonrészt szerezne, a maradék 49 százalék pedig egy másik repülőtér-üzemeltetőé lehet.
Orbán Viktor idén tavasszal részt vett a Katari Gazdasági Fórumon, ahol egy panelbeszélgetésen megkérdezték tőle, hogy szeretné-e, ha Katar részt venne a budapesti reptér visszavásárlásában. „Igen, és mi is készen állunk az együttműködésre” – válaszolta a magyar miniszterelnök. „Stratégiai befektetésekre is szükségünk van a budapesti reptérrel kapcsolatban” – tette hozzá. „Nemcsak kivásárlásra van szükség, hanem egy nagy fejlesztésre, amely a ferihegyi repteret Európa egyik vezető légikikötőjévé teszi – hangsúlyozta Orbán Viktor.
A beszélgetés inkriminált részlete a miniszterelnok.hu-n szereplő leirat szerint így hangzott:
„Kérdés: Budapesten azt beszélik, hogy meggyőzi a katariakat, segítsenek visszavásárolni a budapesti repülőteret, amely megvásárlását Önök már tervezik.
Orbán Viktor: Magyarország legfőbb értéke az önök szempontjából valószínűleg a földrajzi helyzete, mert Európa közepén vagyunk, Közép-Európa közepén, és minden út Magyarországon halad keresztül észak-déli és kelet-nyugati irányban. A repülőtér stratégiai jelentőséggel bír számunkra. Katar érdeklődik iránta. Még nincs döntés. Még mindig tárgyalunk. Örömmel fogadnánk őket.
Kérdés: Tehát szeretnének katari pénzt kapni, hogy befektetőként segítsenek visszavásárolni.
Orbán Viktor: Igen, igen. De mi is készen állunk a részvételre, stratégiai befektetésekre van szükségünk Budapesten a repülőtérrel kapcsolatban. Nem csak a kivásárláshoz, hanem egy nagyszabású tervhez, hogy az európai piac egyik versenyképes repülőterévé fejlesszük.”
A beszélgetést angolul itt, magyar felirattal pedig itt nézheti meg.
A felvásárlási tárgyalásokat vezető Gazdaságfejlesztési Minisztérium azonban nem akart nyilatkozta az ügyben. A Portfolio megkeresésére a Budapest Airport jelenlegi többségi tulajdonosa a német AviAlliance GmbH. sem kívánt reagálni az ügyben.
Először 2020-ban merült fel, egy magyar befektetőkből álló konzorcium tárgyal a Budapest Airport megvásárlásáról, amelynek tagja az egyik leggazdagabb hazai ingatlanpiaci befektető, Jellinek Dániel, az Indotek Csoport tulajdonosa. Egy évvel később, 2021-ben azonban már arról volt szó, hogy az állam venné meg a repülőteret. Ezt májusban egy bejelentés hivatalossá is tette: az Innovációs és Technológia Minisztérium közzétette, hogy megkezdődnek a reptér visszaszerzésének előkészületei.