Itthon

„Ilyet még nem láttunk” – Hatalmas jégesővel és felhőszakadással csapott le a hidegfront a Dunántúlra

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Hatalmas jégesővel és felhőszakadással csapott le a hidegfront a Dunántúlra hétfő este, Siófoknál 100 kilométer/órás széllökéseket is regisztráltak a meteorológiai műszerek. Több helyen, például Komlón és Tapolcán jégesővel érkezett a zivatar. A vihar károkat is okozott, fák dőltek ki, épületek és kerítések rongálódtak meg, valamint a közlekedésben is voltak fennakadások - hangzott el az ATV…

Hirdetés

Hétfőn késő este hatalmas széllel és esővel csapott le egy szupercella a Dunántúlra. Komlón pingpong labda nagyságú jégdarabok hullottak az égből. A jégeső a kocsikban is kárt okozott a helyiek elmondása szerint.

Mánfán fákat csavart ki az erős szél, villanyoszlopokat döntött ki és felső vezetékeket is tönkre tett a brutális vihar. Siófokon 100 km/h-s szelet mértek a meteorológiai műszerek.

Nagyatádon villámárvíz kísérte a felhőszakadást. Ekkora esőt még nem láttak a helyiek.

Piri Attila például úgy fogalmazott az ATV Híradó stábjának, hogy az 35 mm csapadékmérője nem tudta megmutatni, hogy pontosan mennyi csapadék esett, ugyanis a víz kifolyt belőle. Elmondása szerint ilyet még nem látott. „Idén ekkora eső még nem volt” – tette hozzá. Gál Jánosné pedig úgy fogalmazott, hogy hatalmas eső volt, de szerencsére feléjük kevés jég esett.

Egy megkérdezett szakember szerint az egyre sűrűbben előforduló és egyre nagyobb méretű jeget egyértelműen a globális klímaváltozás, az egyre drasztikusabb hőmérsékletkülönbségek és az egyre erősebb légáramlatok magyarázzák.

„Nagyon magas hőmérsékletek vannak, ennek következtében a feláramlás intenzívebb lesz, más szóval ez a feláramlás megtartja a jégdarabot a gravitációval szemben egészen addig, amíg ezek egészen nagy méretűre meg nem nőnek”

– mondta Czigány Szabolcs, a Pécsi Tudományegyetem Környezetföldrajzi Tanszékének docense az ATV Híradó stábjának.

Miután a gravitáció legyőzi az úgynevezett termiket a hatalmas jégdarabok elindulnak a föld irányába ahol hatalmas pusztításokat végeznek. Így lehetett az, hogy Olaszországban majdnem fél kilós jégdarabok potyogtak az égből néhány héttel ezelőtt, és megdőlt az Európában valaha regisztrált legnagyobb jégdarab rekordja, amely igazoltan 19 centiméteres volt. 

A szakember azt mondja, minél magasabb hőmérsékletek lesznek nyaranta, annál nagyobb jégdarabokra kell majd számítani Magyarországon is egy-egy vihar során.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek