Itthon

Orbán Viktor: 2035-ig „van terv”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
verekedésmagyarokatmegölteholttest
Hirdetés
Hirdetés

Orbán Viktor a Tranzit Fesztiválon beszélt. Szó volt a háborúról, a közelgő EP-választásról, a gazdaságról és arról, hogy mitől sikeres a miniszterelnök szerint egy politikus.

Hirdetés

Orbán Viktor 11 éve nem beszélt a Tranzit fesztiválon, de évértékelőt  idén is tartott, ahogy nem maradt el a szokásos tusnádfürdői beszéde sem. 

Péntek este a miniszterelnök a Tranzit Fesztiválon beszélt. 

Meddig lesz kétharmad?

A kétharmad 2010 óta egyfolytában áll és nem látni a végét – ezt mondta Orbán Viktor a Tranzit Fesztiválon. A miniszterelnök szerint ha valaki a politikai történések mögé néz és azokat a vitákat követi, amelyek átmetszik a jobb- és baloldal hagyományos választóvonalait. 

Ilyen vita például, hogy természetellenes-e egy demokráciában, hogy egy-egy erőcsoport hosszú ideig hatalmon van. A kormányfő emlékeztetett rá, hogy a kiegyezés időszakában Tisza Kálmán, az első világháború előtt Tisza István, a két világháború között Bethlen István is így kormányzott, és szerinte a II. világháború után a kisgazdák is így kormányoztak volna. 

Kis ország vagyunk, nagy külső erőkkel harcolunk, 

ezért hajlamosak vagyunk egységbe rendeződni – mondta a miniszterelnök, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak más országbeli példák, mint például a CSU, amely 40 éve hatalmon van Bajorországban.

Mit jelent magyarnak születni?

Arra a kérdésre, hogy a fiatalok mit tehetnek a hazájukért, Orbán Viktor azt mondta: az első kérdés, hogy tisztázni kell, van-e hazájuk, hogy azzal, hogy magyarnak születtek, belekerültek-e egy kontextusba, egy flow-ba, és ebből adódik-e egy kötelesség, egy feladat. Ha ezekre igen a válasz, akkor érdemes összegyűjteni a hasonszőrűeket. Lehet patetikusan és humorosan, könnyedén is magyarnak lenni. A miniszterelnök szerint magyarnak lenni küldetés, ráadásul az egyik legszebb küldetés a világon. 

A magyar nyelv nem marad fönn magától, csak akkor, ha mi fenntartjuk – hangsúlyozta Orbán Viktor. Ráadásul szerinte van egy terület, amit mi művelünk, amit mi rendeztük be. Ezért tenni kell, a kérdés, hogy ezt értjük vagy nem értjük. Minél inkább olyan emberek születnek és nőnek fel, akik szerint magyarnak lenni jó, akkor sokan leszünk és nemcsak 11 évig áll a cövek, hanem tovább is. 

Konzervatívok, liberálisok, jobboldal, baloldal

A liberálisokkal és kommunistákkal azért van nehéz dolgunk, mert első pillantásra két nagyon eltérő világot képviselnek. Ezért meglepő, hogy a kommunista rendszer összeomlása után akommunisták liberálisok lettek – mondta a miniszterelnök. Abban viszont, hogy mi az ember lényege, a kommunisták és a mai liberálisok nagyon hasonlóan gondolkodnak. A mai világban ez a hasonlóság az, hogy a liberálisok és a baloldal azt mondja, hogy az életben egyetlen igazán fontos dolog van, és az te vagy. De van egy másik felfogása az embernek, ami azt mondja: fontos a boldogságunk, de vannak a saját személyünknél fontosabb dolgok, és azt kell szolgálnunk. Antropológiai felfogásbeli különbségek vannak. 

A konzervatívoknál két iskola van: vannak, akik a náladnál fontosabb dolgokat (családod, hazád, Istenhez fűződő viszonyod) úgy rendezik össze, hogy ésszerű válaszokat adnak és vannak olyanok, akik szerint vannak a világban szent dolgok, amelyeket az ellenfelek profanizálni akarnak. Például az ember Isten képmása, ezért kell megadni neki a tiszteletet. A törésvonal mindkét oldalán színes világok vannak, és ezért érdemes bal- és jobboldalról beszélni. 

A XIX-XX. század fordulóján konzervatív és liberális táborok között voltak viták, de ezeket a fasiszták és kommunisták egymáshoz szorították – mondta a miniszterelnök. A fasiszták 1945-ben, a kommunisták 1990-ben vereséget szenvedtek, a liberálisok felismerték, hogy újra a konzervatívok lesznek az ellenfeleik – folytatta Orbán Viktor. Villámgyorsan elfoglalták a hatalmi pozíciókat, egyetemeket, alapítványokat, médiát és meghatározták a viták kereteit, mire a konzervatívok észbe kaptak és még mindig a liberális demokraták vannak előnyben a konzervatív demokratákkal szemben a miniszterelnök szerint. 

Dávidok és Góliátok

A Góliátok a többi helyen tudnak győzni. Ha megnézi valaki, hogy mit ír a német sajtó a háborúról, akkor azt látja, hogy mindenhol ugyanazt írják – mondta Orbán Viktor arra a kérdésre válaszolva, hogy máshol miért nem győznek a konzervatív erők. 

Azért nincs eredményes jobboldali erőtér, mert mi nemzetközileg szervezett konzervatívok nem vagyunk elég tehetségesek, 10 éves hátrányban vagyunk – mondta. 

A Fidesz győzelméről azt mondta: az a helyzet, hogy „ha felemelik a kezed a meccs végén, ahhoz két dolog kell: az egyik, hogy te jó legyél, a másik meg nem”. 

Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde is szóba került Orbán Viktor beszédében

Olyan a világtörténelemben nincsen, hogy valaki kap nyolc évet a kormányzásra, és a végére minden szétesett, a baloldal a saját marhaságát is úgy fogalmazta meg, hazudtunk “reggel, délben meg este” – idézte Gyurcsány őszödi beszédét, a 2009-es castingot  Szóval „casting van. Chaplin kutya füle” ehhez képest – fogalmazott, mire nagy derültséget váltott ki a hallgatóságából. 

“Egy egy küzdelem, ez egy ország, ezzel nem lehet viccelődni, elvállalni a felelősséget, ez nem babra megy. Ránézünk a másik oldalra, hogy “ez most komoly?” – tette hozzá.  
Szerencsénk volt, nagy szerencsénk volt, visszafizette a Jóisten azt a negyven évet, amit elvesztettünk – mondta Orbán Viktor a kétharmados győzelmeimről.

Angolszászok, ’68-asok, Gramsci

Az angolszászok a legfejlettebb példái annak a megközelítésnek, ami nem éri be azzal, hogy megfogalmazza, hogy mi az érdeke, hanem arra is igényt tartanak, hogy morálisan igazuk legyen, ami lehetetlenné teszi az ésszerű beszélgetést – mondta a miniszterelnök. Ez az angolszászoktól kapott kultúra nagy hatással volt Európára – tett hozzá. 

A ’68-asok kiadták a jelszót, hogy 

menetelés az intézményekbe, 

Orbán Viktor Gramscit idézte a kulturális intézményrendszer megszerzésének fontosságáról és felidézte, hogy szakdolgozatának készítése során szembesült azzal, hogy a baloldal a XX. században ezt a stratégiát követi, sőt a Szolidaritás is az antikommunista ellenállás során a ’80-as években Lengyelországban. 

Miután a ’68-asok elfoglalták az intézményeket, most ők vannak hatalmon – mondta Orbán Viktor, aki idézett egy régi fideszes mondást, hogy 1998 és 2002 között kormányon voltak, de hatalmon nem. Ha nem akarjuk, hogy kifosszanak bennünket, ellen kell állni és harcolni kell – tette hozzá a miniszterelnök.

EP: hamis remények, mi történt a Néppárttal?

Annyiszor fűztek hamis reményeket az EP-választáshoz, ahhoz, hogy van esély arra, hogy megszorongassák a balliberális erőkből európai birodalmat építeni akarókat . Most több esély van jobboldali többségre mint 5 éve, és lényegesen több, mint 10 éve. Lehet, hogy a korából fakadóan sem olyan bizakodó, “de nem pesszimista” – mondta Orbán Viktor arra, hogy jövő június 9-én az európai parlamenti választás kik között, milyen erők között dől el.

A miniszterelnök az Európai Néppárt felelősségét vetette fel, szerinte az EPP “ellógja a melót, nem teljesíti a küldetését”, a baloldallal, liberálisokkal működik együtt, átvesz, elfogad a baloldal által meghatározott témákat – sorolta.

Nekünk kell rászorítani a mérsékelt jobboldalt, hogy ne a baloldallal működjenek együtt – mutatott rá, mi a teendő.

Mint mondta, 2002 után az volt a nagy tettük itt Magyarországon, hogy “itt ezt a színes világot, a jobboldalt felépítették. Nincs győzelem, ha átkacsingatnak a másik oldalra” – tette hozzá. “Attól vagyunk a pályán” – fogalmazott – hogy nem a FAZ dicséretét próbálják kiérdemelni, hogy milyen klassz csávók

Nem állunk jól, európai jobboldali egység nincs. 

Nem pesszimista, van erre esély, érdemes csinálni, sőt meg kell csinálni, mert – mint a szavaiból kiderült – Brüsszelből nagy veszély leselkedik ránk.

Európa, birodalom, nemzetállamok

Európába bele van építve a nemzetállamok koncepciója és a nemzetállamok fölötti birodalom koncepciója is – mondta a miniszterelnök, aki szerint ez a Római Birodalom emléke miatt van így, és amíg a két gondolkodás egyensúlyban van, Európa működik.

A baj a britek kilépése miatt van, mert amíg nem távoztak, a közép-európai államokkal együtt biztosították az egyensúlyt, és ez 2016 után megbillent – vélekedett Orbán Viktor, aki szerint a jövő évi EP-választás tétje ennek a helyrebillentése, és az, hogy az Európai Egyesült Államok létrejöttét megakadályozzák.

Háborús stratégiák

A háborúval kapcsolatban Orbán Viktor szerint az a legfontosabb, hogy több százezren haltak meg. Azonnali, feltétel nélküli tűzszünet kell, mert olyan borzalom zajlik, amit nem is érzékelünk – tette hozzá. Amíg mi itt beszélgetünk, több tucat ember meghalt – hangsúlyozta.

Orbán Viktor szerint Európa hibázott, amikor globalizálta a háborút. A stratégia nyugaton az, hogy az ukránok harcolnak, meghalnak, mi pedig pénzt, információt és fegyvert, és ez együtt legyőzi az oroszokat. Ez a stratégia csak az öldöklés folytatódását eredményezi – mondta a miniszterelnök. Az azonnali fegyverszünet mellett a másik stratégia az lenne, hogy mivel az ukránoknak rengeteg katonája hal meg, katonákat kellene küldeni. Ezt egyelőre senki nem vállalja – tette hozzá Orbán Viktor. 

Csak a legrosszabbakat tudom mondani a háborúról és az ahhoz való európai viszonyrendszerről, és ha ezt elmondom egy nyugati médiában, diszkreditálnak, kifütyülnek – tette hozzá. 

Milyen Magyarországot akarnak?

Akár Európát, akár a régiót tekintve van olyan magyar terv, megoldás, kiút gazdaságilag, “ami meg tudja akadályozni, hogy olyan sorsra jussunk, mint amilyen irányba Európa tart?” – hangzott a következő, már a gazdaságra vonatkozó kérdés.

A miniszterelnök szerint ez nehéz kérdés, hiszen mi az európai gazdaság része vagyunk.

“Ösztönből válaszolok igennel” – mondta, s bár ez populistán hangozhat, de attól még igaz, ezért hangsúlyozva: azt akarjuk, hogy Magyarország gazdag, erős és biztonságos legyen, és ha Magyarország gazdag, erős és biztonságos, minden ország adja meg a tiszteletet, hogy mi jól érezzük magunkat a világban. “Erre kell tervnek lenni, ha erre nincs terv, miért tartjuk a politikusokat?” – vetette fel.

Van természetesen terv, mint ahogy volt terv már 2010-ben is, és Magyarország ma gazdagabb, erősebb és biztonságosabb mint 13 évvel ezelőtt volt, s bár mint mondta, ennek mértékéről zajlik időnként “egy dedós vita”, de azt nem lehet vitatni, hogy ebbe az irányba halad az ország.

A megváltozott körülmények között ez a terv változatlanul működik, a terv le is van bontva, hogyan kell ezt az erős, gazdag és  tiszteletreméltó Magyarországot felépíteni.

Kell hozzá még tíz év – jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve: és ha megkapjuk, akkor ez meg is lesz.

Ezt mint mondta, együtt kell megcsinálni, “sült galamb az nincsen”.

Magyarország Orbán Viktor szerint azért lett erős – vagy szerényebben – erősebb, mint volt, mert 1 millióval többen dolgoznak, “nem kényszermunkatáborok vannak”, azért dolgoznak, mert akartak dolgozni”. Sikerült egymillió embert bevonni.

“Tehát abba a nagy tervbe, hogy 2010-től 2030-35-ig egy gazdag, erős, biztonságos, tiszteletreméltó Magyarország legyen, az ország nagy része ma részt vesz, a mindennapi életével”, és megyünk előre – mondta a miniszterelnök.

Kis szerénységgel azt is mondaná, „igyekszünk nem rosszul vezetni az országot”. “Ez jól van összerakva, nem hibátlan, nem is hiszem, hogy valaha hibátlan lesz, de a gép működik, a szekérrúd jó irányba mutat” – fogalmazott.

A miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy a háborúból ki kell maradni, folyamatosan karban kell tartani a tervet. Nem szabad engedni, hogy leválasszanak bennünket a keleti gazdaságról, piacokról, az orosz energiaforrásokról. Nekünk konnektivitás kell, nem blokádok, szankciók – jelentette ki, hozzátéve, ezért naponta meg kell, hogy harcoljanak, de ezek nem szétszórt harcok. De ezt egy nagy terv tudatában teszik, “ebben benne van az egész ország”.

Orbán Viktor úgy gondolja, “azt szeretné hinni”, hogy az ellenfél gyengeségén túl – ami jótékony körülmény -, ezért is kapják meg az emberektől a bizalmat. 

Mi a politikus feladata?

A politikában nincs bizonyosság, ezért kell hozzá jó idegrendszer és lelki alkat – hangsúlyozta a kormányfő. Ha egy politikus nem tudja megmondani, hogy a saját nemzetének mi az erőssége, amit győzelemre lehet váltani, abból nem lesz sikeres politikus. Orbán Viktor szerint ilyen a magyar nemzettudat, a magyar nyelv és a magyar gondolkodásmód. 

Nemeskürty Istvánt idézte arról, hogy a szomszéd országokban élőknek a nemzet egy modern képződmény, a magyaroknak több mint ezer éves. Amikor magyarul beszélünk, az jobban hasonlít a matematikára, mint más nyelvekre. Akinek magyar az anyanyelve, az kreatív akkor is, ha nem tud róla. Ezen felül gyorsak vagyunk, gyors az észjárásunk. 

Ezekkel az adottságokkal tud valamit kezdeni a politika. A politika a hatalomról szól, Orbán szerint a hatalom a közös cselekvés képessége. A Bibliát idézi arról, hogy Jézus úgy beszélt, mint akinek hatalma van és nem úgy, mint az írástudók. A politikának az a dolga, hogy az erényeinkből, hibáinkból, múltunkból közös cselekvés jöjjön létre. Ha ez megvan, akkor bingó, akkor sikeresek leszünk – zárta szavait a miniszterelnök.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek