Ezt a meccset a kormány nyerte a fővárossal szemben, hiszen Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina is ott volt szombaton az atlétikai stadionban a világbajnokság megnyitóján – mondja Kiszelly Zoltán, akitől azt kérdeztük, hogy a budapesti atlétikai világbajnokság szempontjából, a főváros vezetése vagy Orbán Viktor profitállhat többet a megnyitó körülményeiből az őszi önkormányzati és EP-választási kampányában?
Fürjes Balázs, a vb szervezőbizottságának az elnöke, a Miniszterelnökség volt államtitkára közös fotót is posztolt a főpolgármesterrel a Facebookon, s mint írta, “a sport békét teremt”.
Júniusban Karácsony Gergely az ATV Híradónak azt mondta, a vb nyilvánosságát arra fogják felhasználni, hogy elmondják, a kormány nem tartotta be a szavát. A kormány a beígért 50 milliárd forintból eddig csak 23-at fizetett ki ugyanis az Egészséges Budapest programra. Karácsony azért sérelmezte ezt, mert a kormány és Budapest vezetése 2019 végén alkut kötött egymással arról, hogy a főváros támogatja az atlétikai világbajnokság megrendezését, cserébe a kormány vállalja, hogy 50 milliárd forinttal kiegészíti az Egészséges Budapest programot. Minderre viszont Fürjes a Hír Tv-nek azzal reagált, hogy a magas energiatámogatásokkal a kormány már a dupláját is kifizette Budapestnek.
Gulyás Gergely korábban a Kormányinfón az ATV kérdésére az aktuálisan kisebb állami támogatást azzal indokolta: ez részben azért történt, mert nagyon sok kerület a megkapott pénzeket nem tudta elkölteni a covid-járvány idején.
A vb megnyitóján Karácsony Gergely mellett Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere is ott volt, ő posztolt is erről a Facebook oldalán. A DK viszont előre jelezte, bojkottálni fogják a vb-t.
Kiszelly: Nem állt le a BKV, Karácsony ott volt a vb-n, a kormány ezt a meccset megnyerte
Most Kiszelly Zoltán minderről azt az értékelést adta, hogy bár Karácsony Gergely és a főváros vezetése politikai zsarolásra használta fel az atlétikai vb-hez a hozzájárulást – illetve, hogy részt vesz-e a főpolgármester a megnyitón – de nem állt le a BKV és Baranyi Krisztinával ők is elmentek. Kérdésünkre, hogy a Fidesz a jövő nyári EP-választáson és önkormányzati választáson tud-e mindebből a szavazatok/voksok számát tekintve is profitálni, Kiszelly Zoltán azt mondta: ő ilyen hosszabbtávú hatást most nem nézne, jövő júniusban nem a vb vagy az augusztus 20-ai tűzijáték miatt szavaznak majd pro vagy kontra a fővárosiak. “Ez egy meccs volt, amit a kormány megnyert” – jelentette ki.
Szerinte ugyanakkor az, hogy a DK távol maradt, míg Karácsony elment, a baloldalon a törzsszavazók körében azt a kérdést vetheti fel: ki van legmesszebb Orbán Viktortól? S miután a balliberális törzsszavazókért megy a baloldalon a meccs, “Karácsony Gergely nyilván rossz pontokat szerzett a körükben azzal, hogy ott volt szombaton a Nemzeti Atlétikai Központ lelátóján, míg a DK minimális politikai erőbefektetéssel szerzett a bojkottal egy pontot”.
Kiszelly szerint ez egy olyan politikai ziccer, amit a DK ki fog használni, mondván, Karácsony gesztusokat tesz a kormánynak. Összegezve: Karácsony pozícióit nem javítja a vb, a DK-ét igen, ezzel Gyurcsányék “piszkálni tudják Karácsony Gergelyt” – mondta.
A tűzijáték-ellenes poszttal Karácsony nyilván vissza akarta billenteni “az egyensúlyt” – véli Kiszelly Zoltán, aki a kérdésünkre, hogy politikailag az ellenzék tud-e profitálni abból, hogy milliárdokba került az augusztus 20-ai tűzijáték, míg a tanárok béremelésének a kérdésében például a kormány a brüsszeli pénzekre vár, az elemző az összevetést is visszautasította: mint mondta, az augusztus 20-ai tűzijáték egy hagyomány, “most nagyobb volt, mint tavaly”, de az egyszeri kiadásokat nem lehet a rendszerszintű kiadásokkal összehasonlítani, hiszen a tanárok fizetésemelését minden hónapban ki kell fizetni – jelentette ki. Kiszelly ettől megkülönböztette, hogy a főváros-kormány megállapodással kompromisszumos megoldás született, mint mondta, a vb- Egészséges Budapest Program szimbolikus konfliktus és rövid távú.
A jövőben szerinte marad a főváros-kormány konfliktus, “az örök vita”, hogy a főváros pénze fogy, és a közszolgáltatások veszélybe kerülnek – mondta. Kiszelly szerint a jövő júniusi EP-választás és önkormányzati választás előtt tehát a pénzügyi konfliktus erősödhet, másrészt a “guruló dollárok“ ügye, ami Karácsonyt illetően egy személyesebb szál, valamint a Lánchíd, kerékpársávok, azaz a közlekedés ügye lehet a konfliktusforrás szerinte. A fővárosnak kedves projektek elmaradása is a szimbolikus konfliktusok körébe tartozik. Ha Lázár János fog is egyeztetni adott esetben a főpolgármesterrel, vagy a városvezetéssel, nem valószínű, hogy megegyeznek, Lázár egy vidékbarát profilt épít, nyilatkozott is erről – emlékeztetett az elemző.
“Most ők jöttek ide, energiára, gázra van szükség”
Kiszelly Zoltánt megkérdeztük arról is, mit szimbolizál, hogy az augusztus 20-ai tűzijátékot Orbán Viktor miniszterelnök a török elnök és az azeri elnök társaságában nézte meg, és a türk tanács államainak a vezetőivel, és mit üzen, hogy illiberális keleti vezetők álltak mellette (beleértve a vb-re szintén Budapestre érkezett katari emírt is).
Erre az elemző azt válaszolta: “Most ők jönnek ide. A magyar kormány mostani politikája ezekkel a partnerekkel tud, elsősorban energetikai szempontból együttműködni” – jelentette ki. Ahhoz, hogy Magyarország ipari, gyártási telephely maradhasson, energiára van szükség. A Paks2 kitolódik, ezért ezeknek az üzemeltetéséhez több gázra van szükség – mondta Kiszelly Zoltán, hangsúlyozva, hogy Szerbia felől 8,5 milliárd köbméter gáz érkezik, “de ebben a csőben Törökország felől jön a gáz, ahová pedig Azerbajdzsán felől érkezik. Fontos tehát a kiemelt stratégiai partnerség Törökországgal, mondta, hangsúlyozva: akkor is biztos az energiaellátásunk, ha Kijev ‘24 végétől felmondja az orosz tranzitszerződést, de ha az orosz irány kiesne, akkor szükség van a török irányra – mondta Kiszelly Zoltán.
A török kiemelt stratégiai partnerséget szerinte a katonai/hadiipari együttműködés is indokolja, erre példaként a török páncélozott csapatszállító harci járműveket említette, de emlékeztetett, hogy a kormány török gyártmányú katonai drónokat is szeretne vásárolni.
Kiszelly Zoltán azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy míg Törökország korábban a migráció miatt volt fontos az EU számára, és számunkra, most “a türk irány kiegyensulyozza az orosz függőséget”. Emellett a NATO-n bül is fontos, “hogy legyenek nagyobb szövetségeseink, egy nagyobb tagállam”.
Most Törökországgal elmélyíthetjük a szövetséget, ez Magyarországnak is nagyobb mozgásteret ad – jelentette ki Kiszelly Zoltán, aki a svéd NATO-csatlakozást is ehhez a kérdéskörhöz, ehhez a folyamathoz sorolta.
Azt ugyanakkor az elemző visszautasította, hogy “az illibeláris világ“ vezetőinek a találkozójáról lehetne beszélni, hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a nemzeti érdekek mentén alakítja ki minden kérdésben az álláspontját, csakúgy mint nyilván a törökök is.
Olyan országokkal, vezetőkkel tudunk most leginkább együttműködni, “ahol van földgáz”. Szerinte nem véletlen, hogy Németországban nem arról beszélnek, hogy drága a német energia, azért menekülnek a német cégek is onnan. “Az energia a kulcspont” – összegzett Kiszelly Zoltán, hozzátéve: a törökkel az együttműködés a svéd NATO-tagság érdekében egy taktikai együttműködés, míg a stratégiai együttműködés az energetikai, a hadiipari téren a nagy projektek. De a bizalmi viszony is fontos – mondta végül a katonai együttműködés, a NATO-szövetség kapcsán.
Somogyi: win-win lehet Karácsony játszmája, de ez “házmesteri” szerepet jelenthet
Somogyi Zoltán értékelése szerint a főváros-kormány “deal”, melynek nyomán Karácsony Gergely mégis részt vett az atlétikai vb megnyitóján, “win-win játszma” is lehet. Az elemző szerint ugyanakkor mindez egy régi problémára világít rá: arra, hogy Karácsony Gergely az ellenzék “megszervezője”, az ellenzék politikai vezetője/miniszterelnök-jelöltje akar-e lenni, vagy “Budapest házmestere”.
Amennyiben a “házmestere”, akkor fontos, hogy jóban legyen a kormánnyal, a városüzemeltetésre, a fejlesztésekre a pénzeket meg kell ugyanis szerezni – mondta az elemző. “Akkor jó, ha ennek érdekében elmegy a világbajnokság megnyitójára is” – tette hozzá.
Somogyi Zoltán szerint Orbánéknak politikailag az a jó, ha Karácsony nem az ellenzék megszervezője, akkor Orbán Viktor egyedül van a pályán, úgymond “egyeduralkodó”, ha nincs a főváros első számú vezetője oldaláról legitim összellenzéki politikai kihívója. Másrészt Orbánéknak azért is jó egy ilyen „házmester”-polgármester, mert közben akkor is mondhatják a külföld számára, hogy ha Budapest főpolgármestere ellenzéki, miért lenne itt vajon diktatúra, hiszen a jelenlegi választójogi rendszerben is tudott újra nyerni.
Munkatársunk közbevetésére, hogy miért lenne rossz egy “házmesteri” szerep, ha Karácsony Gergely olyan alkut köt a kormánnyal, hogy az Egészséges Budapest programra a kormány kifizesse az 50 milliárd fennmaradó részét, az elemző azzal reagált: akár lehet is, de azt azért innen nem látjuk pontosan, hogy még mennyit lehetett volna belealkudni, illetve hogy a kormány mennyit fog kifizetni végül a fővárosnak.
Eltűnt Orbán európai szövetségesi rendszere – mondja az elemző
Arra a kérdésünkre, hogy szerinte mi a jelentősége annak, hogy augusztus 20-án Orbán Viktor miniszterelnök mellett a török elnök, az azeri elnök, illetve a türk tanács elnökei álltak, a nyugati világból pedig olyanok, akik már nincsenek kormányfői vagy kancellári hivatalban – Babis, Janza illetve Sebastian Kurz voltak Budapesten – Somogyi Zoltán azt mondta: ez nagyon érdekes kérdés, itt azt lehet vizsgálni, hogy mennyire tud a nemzeti-keresztény politika pusztán “giccsszerűen” működni, “azaz mennyire elég csak mondani, illetve kormánypropagandaként hirdetésekben, plakátokon hirdetni”. Munkatársunk közbevetésére, hogy a keresztény-konzervatív politikai definició a kormány részéről nem csak hirdetésekben vagy plakátokon jelenik meg, hanem a törvényalkotásban, sőt alkotmánynódosításokban is – lásd a migrációs népszavazást, a stop Soros törvényeket, a gyermekvédelmi népszavazást, stb – az elemző azzal reagált: “de amikor iszlám államok vezetőinek a tömkelege sorakozik fel Orbán Viktor mellett az augusztus 20-ai ünnepen, a keresztény államalapítás ünnepén, miközben a hivatalban levő európai kereszténydemokrata politikusok távolról elkerülik, akkor úgy tűnik, hogy a miniszterelnök felvállalja a tartalom nélküli formát, azaz a politikai giccset”. Mint mondta, nem biztos, hogy nincs ehhez elég szavazója, “simán sikeres politika lehet ez is” – jelentette ki.
A találkozó Somogyi szerint azt is üzeni, hogy a miniszterelnöknek nincs erős európai szövetségese. Az olasz miniszterelnök sem lett az például az, hiszen a migrációs politikában ő most pont szembemegy azzal, amit Orbán Viktor mond: az európai szövetségesi rendszere Orbán Viktornak eltűnt – tette hozzá.
Erődemonstráció
“A nemzeti ünnepen a tűzijáték megtekintése számos ázsiai politikai vezetővel az erődemonstráció kategóriájába tartozik. Nem kérdés emellett, hogy lehet-e velük üzletelni” – mondta arra a kérdésünkre, hogy a törökökkel és az ezeriekkel, türk államok vezetőivel, vagy éppen Katarral jórészt energetikai megállapodásokat szeretne kötni a kormány, többek között földgázszállításról. “Miért ne lehetne üzletelni?” – ismételte meg Somogyi Zoltán arra, hogy az Európai Bizottság elnöke is tárgyalt például az azeri vagy a török elnökkel. ”Nekem azonban hiányoznak a nyugat-európai politikusok. Én az intézményekben szeretnék hinni, a kontrollálható kormányzati politikában. Kurz kancellár is valóban itt volt, de ellene például bírósági eljárás folyik több területen – mondta az elemző. Kurzot az ügyészség még hivatali ideje alatt kezdte vizsgálni, ami “elképzelhetetlen lenne Magyarországon” állítása szerint. Ez az egyik alapvető különbség a két ország között, ami a végén abban csapódik le, hogy “átlag kétszer-háromszor többet keresnek a sógorok hozzánk képest” – mondta. Somogyi Zoltán úgy vélekedett: az állami korrupció megengedése ugyanis mindig nemzeti elszegényedéshez vezet.
“Az eddigi energetikai, gáz-tárgyalásokat tekintve azonban azt látom, hogy az állam által kötött szerződések – stratégiai szövetségek – “nem stimmelnek, rossz üzletek az eddigiek” – mondta. “Azt nem tudom megállapítani, hogy az orosz gázszerződés-e a jellemző üzletkötési modell, de ha igen, akkor nagyon rosszul járunk, az szörnyű ugyanis” – közölte végül Somogyi Zoltán.