Gyakorlatilag egymás kezébe adták a Karmelita kilincsét a nemzeti ünnep napján a külföldi állami vezetők. Orbán Viktor egymás után fogadta a boszniai szerb köztársaság elnökét, Milorad Dodikot, majd a szerb államfővel, Aleksandr Vucsiccsal is megvolt a kézfogás a Miniszterelnökség kamerái előtt. Egyik esemény sem volt ugyanis sajtónyilvános, illetve egyiket sem követte nemzetközi sajtótájékoztató. A Vucsics elnökkel való találkozóról viszont röviden beszámolt a külgazdasági és külügyminiszter.
„A mai napon Szerbia elnöke világossá tette, hogy amennyiben Magyarország növelni kívánja a Szerbián keresztüli földgázszállításokat Magyarországra, akkor Szerbia az ehhez szükséges szállítási kapacitásokat biztosítani tudja” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter elárulta azt is, hogy szeptemberben megkezdi munkáját a magyar-szerb közös gázkereskedő vállalat – amelynek egyik fő feladata a magyar energiabiztonság biztosítása. Ehhez azonban Alekszandar Vucsics mellett megkerülhetetlen partner Törökország elnöke a Török Áramlat gázvezeték miatt. Ukrajnán kívül ugyanis ez a vezeték tudja biztosítani az orosz gáz Magyarországra érkezését. Az Anadoulu török hírügynökség beszámolójából az is kiderült, hogy amellett, hogy Recep Tayyip Erdogan Orbán Viktorral is tárgyal, leül egyeztetni a szerb elnökkel is Budapesten. A híradónk által megkérdezett energetikai szakértő szerint nagy a tét.
„Az első, hogy a gáziparban a tranzitért hatalmas mennyiségű pénzt fizetnek az oroszok, tehát itt multimilliárd dollárokról van szó. A második, aki a gáztranszportot biztosítja Európa felé, az utána az oroszoktól tud szívességet kérni, hiszen az orosz költségvetésben a gázbevétel nagyon fontos volt” – magyarázta Balogh József energetikai szakértő.
A Momentum szerint nem kellene mindenáron az orosz gázhoz ragaszkodni. Bedő Dávid szerint elsősorban a hazai megújuló energiát kellene támogatni és fejleszteni, ám mint mondta, nem tudjuk teljesen kiváltani a gázt, viszont azt lehetne sokkal inkább erősíteni, hogy kisebb legyen az országunknak a függősége.
A pártnak az ellen is kifogása van, hogy épp a magyar államalapítás ünnepén találkozik Orbán Viktor egy olyan ország vezetőjével, amelynek elődje még Oszmán Birodalomként 150 évig uralkodott Magyarországon. A korábbi külügyminiszter szerint Szent-István napján más olvasata is van egy ilyen találkozónak.
„A Szent-Király ünnepén, mondhatnánk, hogy a magyar kereszténység megalapításának ünnepén nem is egy iszlám vallású államfő jön ide ünnepelni, élén a török elnökkel, de a közép-ázsiai köztársaságok vezetőivel is” – fogalmazott Jeszenszky Géza volt külügyminiszter.
Az államalapítás ünnepének hétvégéjén Nyugat-Európából hivatalban levő állam- vagy kormányfő nem érkezett Budapestre.