Tavaly decemberben szavazta meg a parlament a háziorvosi rendszert átalakító törvényt, amelynek részeként többek között a kórházak közötti feladatmegosztás, az ügyeleti ellátás és a háziorvosi praxisok is átalakulnak. A kormány akkor azt mondta, hogy a változás régi problémákat fog megoldani, szakmai szervezetek szerint azonban inkább csak újakat fog előidézni.
Tavaly ősszel, mielőtt a törvényt megszavazták volna, a Magyar Orvosi Kamara azzal támadta a kormányt, hogy a magyar orvosokra akarják ráterhelni az egészségügyi rendszer kijavítatlan hibáit. A kormány akkor úgy fogalmazott, hogy a törvényjavaslat a betegellátás biztonsága érdekében született.
Pintér Sándor nemrég tárgyalt a Magyar Orvosi Kamarával, ott kifejtette álláspontját, hogy az orvosoknál is egységesen 8 óra lesz a munkaidő. Az egyetemi klinikáról a városi kórházba rendelt orvosoknál ez évente maximum 44 nap lehet. Kincses Gyula, a MOK elnöke a tárgyalás hangulatával kapcsolatban az ATV-ben úgy fogalmazott, hogy „egy konstruktív, és hangulatában érdeklődő, oda-vissza álláspontot kifejtő tárgyalás volt.”
Nemrég az Országos Mentőszolgálat szóvivője, Győrfi Pál arról beszélt: a február 1-én Hajdú-Bihar vármegyében indult egységes rendszerhez már Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Komárom-Esztergom vármegyék is csatlakoztak, azóta átlépte a százezret a rendszerben ellátott betegek száma.
Az átalakítás egyik legfontosabb pontja, hogy a nagyon kicsi (jellemzően vidéki) háziorvosi körzeteket átalakítják/összevonják, az így felszabaduló kapacitásokat pedig arra használják fel, hogy minden körzetben legyen orvos – legalábbis ezt kommunikálja a kormány. A kamara szerint viszont ez egy elavult modell, inkább praxisközösségeket kellene kialakítani, ahol egy nagyobb körzetre több orvos és több ápoló jut.
Most a Telex arról számolt be: megjelent az átalakításról szóló rendelettervezet, amely szerint az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁÉEK) 2027. végéig fogja kialakítani az új rendszert, többek között az önkormányzatok kérései és javaslatai alapján. Az ÁÉEK ezek alapján „új körzeteket alakíthat ki, meglévő körzethatárokat módosíthat, körzeteket szüntethet meg.”
A lap szerint a rendelettervezet fontos része, hogy ha egy körzet valami miatt tartósan betöltetlen marad, akkor egy eljárásban azt a körzetet feloszthatják a szomszédos körzetek között, amennyiben azok továbbra is megfelelnek majd az előírásoknak.
Ugyan az országos rendelettervezet csak most jelent meg, a háziorvosi rendszert már elkezdték átalakítani. Februártól Hajdú-Bihar, márciustól pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében érvényes az új ügyeleti rendszer, Hajdú-Biharban ezzel 22-ről 10-re csökkent az esti orvosi ügyeletek száma.