„Itt most olyan intézkedéseket hoztunk, amellyel arra akarjuk rávenni az embereket, hogy a banki megtakarítások helyett az állampapír és a kincstárjegy irányába tereljék, mozdítsák el a pénzüket, és ezért magas kamatot kínálunk az állampapírok után, és egy adót vetünk ki a nem államkincstári, hanem banki jellegű megtakarításokra”
– ezt június közepén mondta Orbán Viktor az állami rádióban. Nem sokkal később a kormány a már meglévő 15 százalékos kamatadó mellé még kivetett egy 13 százalékos szociális hozzájárulási adót is a megtakarításokra. Ezzel a lépéssel a Bankmonitor vezető elemzője szerint az állampapír előnybe került a banki betétekkel szemben.
„Kedvezőbbnek tekinthető, mint a betétek, ugyanis gyakorlatilag több adót vonnak le a betétekből. Ott van a kamatadó mellett a szociális hozzájárulási adó is, tehát 28 százalék adó terheli a lekötéseket, míg az állampapírok adómentesek” – mondta az elemző az ATV Híradó stábjának.
A 24.hu viszont most arról írt, hogy az államadósságkezelő már teszteli, milyen alacsonyra lehet lenyomni a hozamszintet a lakossági állampapírok esetén, hogy a megtakarítók azért még vásároljanak belőlük.
Egy megkérdezett közgazdász szerint amikor különböző megtakarítási formák hozamainak az adója emelkedett, akkor már tudni lehetett, hogy ez nem egyszerűen arról szól, hogy plusz jövedelemre tegyen szer a kincstár és, hogy az állami költségvetésbe plusz bevételek folyjanak be, hanem arról is, hogy az egyéb megtakarítási formák irányából az államkötvények irányába tereljék a megtakarítókat, mert ezáltal ott egy alacsonyabb kamatiszintet lehet elérni.
A legutóbbi adat szerint már több pénz van állampapírban, mint bankbetétben.
Vagyis a kabinet terve bevált, ugyanakkor a Bank360 elemzője szerint ettől függetlenül a mai napig sokan választanak más befektetési formát is. „Egyre több ember jön rá, hogy ilyen infláció idején a bankban rohasztani a pénzt, lényegében kamat nélkül, óriási veszteség. Ha egy év alatt bukok a pénzemből majdnem 20 százalékot, azért azt már mindenki fel tudja fogni, hogy nagyon-nagyon sok” – tette hozzá.
A kormány ezért azt is előírta, hogy a bankoknak levelet kell küldeniük az ügyfeleknek arról, mennyivel kedvezőbb helyzetben lennének, ha nem banki betétben, hanem állampapírban tartanák a megtakarításukat.