Szellősek a sorok az ATV Híradó stábja által felkeresett budapesti hipermarketben, a bevásárlókosarak helyett pedig inkább a polcok vannak tele. Mindez jól látszik a kiskereskedelmi adatokon is. A Központi Statisztikai Hivatal június hónapot vizsgáló jelentése szerint az egy évvel ezelőttihez képest 8,3 százalékos az ágazat forgalmának visszaesése. A mélypont márciusban volt, akkor még a koronavírus-járvány miatt bevezetett karantén első teljes hónapját is alulmúlta a fogyasztás mértéke.
„Az igazán nagy visszaesés annál az üzemanyagnál volt, ahol tavaly az ársapka miatt mindenki vásárolta, mint a cukrot”
– mondta Molnár László, a GKI vezérigazgatója. Hozzátette, az élelmiszer kiskereskedelem 4,8 százalékkal teljesített rosszabbul, mint tavaly júniusban, és az egyéb cikkek iránt is hasonlóan alakult a kereslet. Az üzemanyagokat tekintve viszont a visszaesés több mint 24 százalékos. Május hónaphoz viszonyítva a teljes kiskereskedelem 0,7 százalékos növekedést mutatott, vagyis a tendencia pozitív.
„A kereskedők is próbálnak minden módon fogyasztókhoz jutni, tehát megpróbálnak akciózni, olcsóbb termékekkel megjelenni a piacon. Nyilván a minőségibb termékek helyett a kevésbé minőségi termékek kínálatát bővítik, ez pedig nyilvánvalóan fogyasztásösztönző hatású”
– emelte ki Molnár László.
Az üzemanyagok iránti kereslet visszaesése viszont nem jár majd árcsökkenéssel, legalábbis erre számít az Ásványolaj Szövetség főtitkára. 2024 januárjától ráadásul a jövedéki adó emelkedése miatt további drágulásra lehet számítani, de addig is bizonyára marad a 620 forint feletti átlagüzemanyagár.
Grád Ottó úgy fogalmazott, „attól, hogy a fogyasztás visszaesik, jelentős mértékben nem tud csökkenni az ár, hiszen a beszerzési árak adottak, a működési költségek adottak, az adók adottak. Így nagyon kicsi a kereskedőknek a mozgástere az árak alakításában”.
A főtitkár hozzátette, az elmúlt hetekben tapasztalt jelentős drágulás vélhetően a júliusi és augusztusi fogyasztási adatokon is meglátszik majd, de erről biztosat majd szeptemberben lehet mondani.