Kristálycukor, finomliszt, étolaj és csirke far-hát. Csak néhány az eddig mesterségesen alacsony áron tartott termékek közül. Augusztus elsejétől azonban megszűnik az árstop, ami ezekre a termékekre is vonatkozott.
Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója elmondta, szerinte az árstopok végeztével a vásárlók inkább árcsökkenést tapasztalhatnak majd. Mint fogalmazott, az elmúlt időszakban a beszállítók mérsékelték több terméknél is az átadói árakat, és ez a kedvezmény továbbra is megmutatkozik.
„Eddig is tovább adtuk ezeket a kedvezményeket és ezután is ezt tesszük. Tehát nem kell arra számítani, hogy nagyon jelentős mértékben emelkednek majd ezeknek a termékeknek az árai”
– mondta az ATV Híradójának a szakember. Egy megkérdezett agrárközgazdász is úgy látja, hogy az ársapkás termékek nem fognak olyan mértékben drágulni, ahogy egyébként a kereslet-kínálat alapján feltételezhető lenne. Ráadásul várhatóan a mezőgazdasági nyersanyagok ára is mérséklődik.
„Csökken a gabona, az olajos magvak, a húsok világpiaci árszintje és ez be fog gyűrűzni Magyarországra is. Hogy aztán milyen mértékben, az attól is függ, hogy a forint mostani, ismételt gyengülése meddig fog tartani”
– hangsúlyozta Raskó György.
Az agrárközgazdász szerint sem fognak az ársapkás termékek olyan mértékben drágulni, ahogy egyébként a kereslet-kínálat alapján feltételezhető lenne. Ráadásul várhatóan a mezőgazdasági nyersanyagok ára is mérséklődik.
Augusztus elsejétől módosul a kötelező akciózás is. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményéből kiderült, hogy az eddigi 10 százalék helyett minimum 15 százalékkal kell csökkenteni az akciós áruk árát mind a 20 termékcsoport esetében. Például a hal és halkonzervek, a fűszerek, a kávé, a tea, a kenyér, a kristálycukor, a búzafinomliszt és a napraforgó étolaj esetében is.
Európai viszonylatban továbbra is kiugróan rossz a magyar infláció, a cél ennek mérséklése.
„Az inflációnak az üteme már lassult az elmúlt 2-3 hónapban, ez egy nagyon jó dolog. Fontos mindenféle szempontból, hiszen senkinem nem jó a nagyon magas infláció, tehát a fogyasztói áraknak a konszolidálódása a jövőben nagyon gyors időn belül várható” – fogalmazott Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Fontos változás még, hogy augusztus 1-jétől a SZÉP-kártyát élelmiszerboltokban és hideg élelmiszerekre is fel lehet használni. Ez érezhető forgalomnövekedést jelenthet a kiskereskedelem számára.