Mint ismert, tavaly ősszel tört ki a „háború” a MOK és a kormány között, miután napvilágra került Pintér Sándornak az egészségügyi törvény átalakításáról szóló törvényjavaslata. A MOK akkor azzal támadta a kormányt, hogy a magyar orvosokra akarják ráterhelni az egészségügyi rendszer kijavítatlan hibáit.
Ez a törvénytervezet tartalmazta a háziorvosi rendszer, az ügyeleti ellátás átalakítását is. A kormány úgy fogalmazott, hogy a törvényjavaslat a betegellátás biztonsága érdekében született. Ezt követően a MOK azt állította, hogy az alapellátásban dolgozó kollégáikat különböző presszió, fenyegetés éri az ügyeleti ellátási szerződések megkötése érdekében. A kormány pedig azzal vádolta meg a Magyar Orvosi Kamarát, hogy nyíltan orvosokat fenyegetnek.
Az Országgyűlés az orvosok kötelező kamarai tagságának a megszüntetését is megszavazta februárban. A törvény szerint ezzel megszűnt a kötelező orvosi kamarai tagság, elkezdhettek praktizálni a nem kamarai tagok és, az etikai eljárások pedig az Egészségügyi Tudományos Tanács intézi azóta a MOK helyett.
A Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára, Takács Péter akkor úgy fogalmazott, hogy a MOK a betegbiztonságot veszélyezteti azzal, hogy visszaél a hatalmával és fenyegeti az orvosokat. Takács Péter azt állította: a kamara tagjainak attól kellett tartaniuk, hogy a testület megvonja az engedélyüket, ha munkát vállalnak az új ügyeleti rendszerben.
A magyar orvosok ekkor összefogtak, és annak ellenére, hogy nem volt kötelező az orvosi kamarai tagság, már több mint 30 ezren beléptek a kamarába.
Július elején a Belügyminisztérium közleményt adott ki. Azt írták: a MOK azt a hamis látszatot kelti, hogy az új etikai bizottságok valójában államhatalmi szervek. Ezzel szemben az új rendszerben kizárólag a hivatásrend tagjai minden külső befolyástól mentesen választhatják majd meg az új etikai bizottságokat. A Belügyminisztérium szerint ezzel a MOK passzív ellenállásra buzdítva akarja megakadályozni az orvosi hivatásrend etikai bizottságának létrejöttét.
Pintér Sándor tárgyalt a Magyar Orvosi Kamarával
Az atv.hu arról is beszámolt arról, hogy Pintér Sándor a napokban tárgyalt a Magyar Orvosi Kamarával, ott kifejtette álláspontját, hogy az orvosoknál is egységesen 8 óra lesz a munkaidő. Az egyetemi klinikáról a városi kórházba rendelt orvosoknál ez évente maximum 44 nap lehet.
Az ATV Start műsorában arról kérdezték a MOK elnökét, hogy hogyan sikerült elérni, hogy Pintér Sándor leüljön velük tárgyalni, illetve hogy milyen volt a hangulata az egyeztetésnek. Kincses Gyula a kérdésre válaszolva elmondta, különböző üzengetések voltak a Belügyminisztérium és a MOK között, valamint Takács Péter államtitkárt is megkérték, hogy közvetítsen, ám ezek nem vezettek eredményre. Végül ő maga írt egy levelet Pintér Sándornak, hogy le kellene ülni beszélni az együttműködésről, vagy a viszony kereteinek meghatározásáról. Erre a levélre három nap múlva kapott válaszlevelet, melyben egy időpontot kaptak Pintér Sándortól.
Kincses Gyula a tárgyalás hangulatával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „egy konstruktív, és hangulatában érdeklődő, oda-vissza álláspontot kifejtő tárgyalás volt.”
Elmondása szerint előre leírták, hogy miről szeretnének egyeztetni, és a „másik” oldal ebben felkészült. Ráadásul nemcsak Pintér Sándor belügyminiszterrel vitatták meg a kérdéseket, hanem az egészségügyi vezetők is részt vettek az egyeztetésen.
A MOK elnöke a zéró tolerancia felülvizsgálatával kapcsolatban is megszólalt
Mint azt lapunk is megírta, az Építési és Közlekedési Minisztérium megkezdte a közlekedési magatartást befolyásoló szabályok áttekintését és napirendre került a járművezetés előtti alkoholfogyasztással kapcsolatos zéró tolerancia szabályának enyhítése is.
Kincses Gyula ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „orvosként az emberi élet védelme az alapértékünk, és én ezt teljesen ellentétesnek vagy ezt veszélyeztetőnek gondolom.” Hozzátette: nem támogatja a zéró tolerancia eltörlését.