„Bevezettünk egy új tarifát, az úgynevezett lakossági piaci árat” – mondta még tavaly nyáron Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos. Pontosan egy éve, Tusnádfürdőn ismertette az új rezsiszabályozás részleteit. Eszerint, ha valaki túllépi az átlagfogyasztást, akkor az áramért fizetett díj a megszokott tarifa kétszeresére ugrik. A gáz esetében hétszeres ez a szorzó.
A lakossági rezsiév lassan a végéhez közeledik, de még most sem lehet tudni, hogy változnak-e a tarifák, és ha igen hogyan.
A világpiaci ár viszont megállás nélkül esik, január elején 80 euró körül volt, ma már 30 euró alatt van a gáz tőzsdei ára. A magyar fogyasztók tehát a világpiaci ár többszörösét fizetik átlagfogyasztás felett, részben a magas áfa és a rendszerhasználati díj miatt. Az igazsághoz hozzá tartozik ugyanakkor, hogy az átlagfogyasztás alatt kifejezetten olcsó a magyar gáz.
A Momentum szerint a kabinet elhibázott lépéseit érzi most a magyar lakosság.
„A lehető legrosszabb időpontban kötöttek gázárszerződést augusztus végén, amikor éppen tetőztek ezek a világpiaci árak, és nyilvánvalóan most abban a nehéz helyzetben van a kormány és az MVM is, hogy azt a bukót, amit ezzel realizáltak, azt valamilyen módon szét kell teríteni a lakosságra”
– nyilatkozta az ATV Híradó stábjának Kele János.
Egy megkérdezett energetikai szakértő szerint a kormány szándékosan nem változtatott a tarifákon, az igazi töréspont pedig szeptember második felében jöhet el.
Nagy Attila Tibor elemző viszont úgy látja, hiába nyílik az olló, semmilyen politikai nyomás nem nehezedik a kormányra. Sőt, 2024-ben akár a saját javára is fordíthatja a helyzetet.
„Mondjuk az EP-választások előtt hozhat olyan közérzetjavító intézkedést a kormány, amely értelmében a lakossági piaci árat lejjebb csökkentik” – tette hozzá a szakember.