Itthon

Orbán ma beszél Tusnádon: elemzőket kérdeztünk

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

“A tusványosi beszéd a saját oldal irányba állítása” - mondja Novák Zoltán a mai Orbán-beszédről, ő arra számít, hogy a miniszterelnök kifejti: milyen irányba fordul a világrend. Kiszelly Zoltán szerint Orbán Viktor elsőként mondta, hogy béketárgyalás kell, de Kiszelly úgy látja: “neki lesz igaza”. Az elemző a woke-ideológiával szembeni hagyományos értékek hangsúlyos megjelenésére is számít.

Hirdetés

Orbán Viktor miniszterelnök ma délelőtt mond beszédet Tusnádfürdőn, az immár hagyományosan megrendezett XXXII. Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábor nagyszípadának főszónokaként.

A miniszterelnök szerdán, Brüsszel után érkezett meg Tusnádra, és időközben már találkozott Ion-Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel is, aki magánebéden fogadta. “This is the beginning of a beautiful friendship” – posztolta a Facebook-oldalán a Casablanca elhíresült mondatát, miszerint “ez egy szép barátság kezdete”.

Voltak hírek arról is, hogy román nacionalisták román zászlókkal akarnak felvonulni, ezzel kifejezni valamilyen tiltakozást az Orbán-beszéd napján. Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere azt mondta az Index tusványosi tudósítása szerint, hogy szombaton lesznek hívatlan vendégek, ezért azt kérte, mindenki legyen toleráns, és mutassák meg, hogy itt van a béke ideje. Németh Zsolt a szabadegyetem alapítója, a külügyi bizottság elnöke pedig azt mondta, nem szabad felülni a provokációnak, de határozottnak kell lenni, „ha hívatlan vendéggel találkozunk, ne rettenjünk meg ettől, mert egy család vagyunk, védjük meg önmagunkat. Különösen vonatkozik ez szombat délelőttre”. Úgy fogalmazott, hogy a párbeszéd mellett vannak, „de a macikkal ne kezdeményezzünk párbeszédet, mert gyakran félbeszakítanak”.

Az idei tábor mottója: “A béke ideje”

Németh Zsolt a mostani tábor programját ismertető sajtótájékoztatóján a mottóról azt mondta: az elmúlt egy évet a leginkább a háború szóval lehet jellemezni, az élet rendkívül sűrű volt. “Úgy gondoljuk, hogy több értelemben is szükségünk van a békességre”.

Németh szerint Tusványos a béke szigete 1990 óta, azóta hordozzák az alapvető értékeket, „amikor idejövünk, kicsit vissza is repülünk 1989–90-be, életünknek meghatározó élménye volt az az eufória, amit a rendszerváltozás jelentett”. A háború a véres valóság, nemzedékünk nem volt még olyan közel háborúhoz, mint amit most átélünk. Magyarország a békediplomácia útját választotta – mondta Németh Zsolt. 

Nem hisznek a háború katonai megoldásában, erről fog beszélni a nagyszínpadon Orbán Viktor is.

Ezt mondta tavaly a háborúról

Az elmúlt év júliusában Orbán Viktor az ukrajnai háborúról a tusványosi nagyszínpadon arról beszélt: egyes országok bírálják Magyarországot, mert szerintük nem vagyunk elég elkötelezettek az ukránok felé, de ők messze vannak, csak pénzt vagy fegyvert adnak. 

Ebben a háborúban Orbán szerint az oroszokon és ukránokon kívül egyedül magyarok halnak meg. Hazánknak joga van azt mondania, hogy a béke az egyetlen megoldás 

– hangsúlyozta tavaly a miniszterelnök, aki egy éve azt is mondta: az EU-nak nem az a dolga, hogy az oroszok vagy az ukránok mellé álljon, hanem hogy közéjük álljon.

Orbán Viktor tavaly azt is mondta: orosz-ukrán béketárgyalás nem lesz, a háborúnak akkor lesz vége, ha orosz-amerikai béketárgyalás lesz. Szerinte az EU eljátszotta 2014 után az esélyt – “Minszket ki kellett volna kényszeríteni” – az oroszok is inkább azt akarják, azzal akarnak tárgyalni, aki ki is tudja kényszeríteni, amiről megegyeznek – mondta Orbán Viktor tavaly Tusnádon.

Háború, migráció – ‘24-es kampányüzenet?

Mai beszédében a háború, béke, migráció hangsúlyos megjelenése mellett elemzők arra számítanak, hogy a miniszterelnök várhatóan kijelöli a ‘24-es EP- és önkormányzati választási kampánystratégiát is. Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója és Kiszelly Zoltán, a Századvéd politikai elemzési igazgatója nem ez utóbbit hangsúlyozta.

Novák Zoltán: Merre fordul a világrend?

Novák Zoltán arra a kérdésünkre, hogy mit vár a mostani Orbán-beszédtől, elhangoznak-e vajon a 2014-es és a tavalyihoz hasonló – illiberális demokrácia, kevert faj – nagy nemzetközi politikai visszhangot, felbolydulást kiváltó mondatok, azt mondta: ő arra számít, hogy el fogják kerülni a tavalyihoz hasonló megosztó elemeket.

Ugyanazt várhatjuk, mint minden évben, most is “big picture“ iránymutatást kapunk. Amit itt Tusványoson megfogalmaz a miniszterelnök a beszédében, az általában meghatározza a következő év legfontosabb irányait – magyarázta az elemző, példaként Orbán Viktor kultúrkamp felhívását említette meg, az is először itt hangzott el.

“A tusványosi beszéd a saját oldal irányba állítása” 

– fogalmazott Novák Zoltán, hozzátéve, a tusnádfürdői beszéd a miniszterelnök részéről a legközvetlenebb, a legkevésbé kötött, hiszen Tusnádon mindig elmondja, mi foglalkoztatja, mit tervez a következő évben a belpolitikában és a külpolitikában.  

A háború vonatkozásában a béke, a békepártiság, a béketárgyalás kérdése biztos, hogy előkerül, hiszen a tusványosi hét mottója is “A béke ideje”. Biztos, hogy kapunk majd kifejtést a béke mikéntjéről, hogyan képzeli a tűzszünetet, a béketárgyalást, hogy festene az ütemterv, és hogyan lehet eljutni a mindkét fél számára megfelelő helyzetig – mondja Novák Zoltán.

Arra, hogy konkrétumokról lehet-e szó e vonatkozásban, azzal reagált: ő sokkal inkább arra számít, hogy a miniszterelnök azt fejti ki, milyen irányba fordul a világrend. Hiszen arról konszenzus van, hogy változik a világrend.

Annak kapcsán, hogy a kormányoldalon az Ukrajnában dúló háborúról az az alaphang, a narratíva, hogy nem hiszik, hogy a háborúnak létezik katonai megoldása, Orbán Viktor pedig azt posztolta, hogy “a háborúra egyetlen megoldás van: a béke!”  Novák Zoltán azt mondta, az igaz, hogy minden háború diplomáciai aktussal, béketárgyalással ér véget.

Kiszelly Zoltán: a világ nagy részén az a háborúval kapcsolatos álláspont, hogy “hagyják abba!”

Kiszelly Zoltán szerint is programbeszédet várhatunk, ami a bel- és külpolitikai irányokat mutatja meg, és hogy hol milyen problémát és megoldást lát a miniszterelnök.  

“A béke ideje” a mottó, erről fog beszélni a miniszterelnök Tusnádon – hangsúlyozta az elemző is. Kiszelly Zoltán rámutatott, hogy Brüsszelben az EU-Latin-Amerika csúcson Orbán Viktor beszélt erről, úgy fogalmazott, hogy itt az ideje a békének, a világnak elege van a háborúból.  „Ma is az azonnali tűzszünet és a béke mellett érveltünk, és ezúttal csatlakoztak hozzánk Latin-Amerika vezetői is!” – posztolta akkor a kormányfő.

Az elemző hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor azt emelte ki, hogy a többség a béke pártján áll, a világ többsége békét akar, “ennek Tusnádon, a beszédében is szinte biztosan hangot fog adni, ha a béke idejéről beszél”.

Arra, hogy az azonnali tűzszünet a magyar kormányálláspont és a mielőbbi béketárgyalások szükségessége, de a béketerv konkrétumairól még nem beszélt a miniszterelnök, Kiszelly Zoltán azt mondta: nincs egységes álláspont, vita van e tekintetben, ha ugyanis Ukrajna abbahagyja a háborút, azzal Moszkva nyer. De a vilniusi NATO-csúcson azt is kimondták, hogy amíg tart a háború, addig Ukrajna nem lehet a NATO tagja.

Kérdésünkre Kiszelly Zoltán azt mondta, hogy formálisan az oroszok és az ukránok között kell békét kötni, de Ukrajna támogatója az Egyesült Államok. És – így Kiszelly – Blinken amerikai külügyminiszter tett már olyan megjegyzést is, hogy esetleg területi engedményeket is kell tennie Ukrajnának, kérdés, hogy ez a status quo elismerése lenne-e.

Az elemző tehát  nem gondolja, hogy a miniszterelnök Tusnádfürdőn részletekbe bocsátkozna a béketárgyaláshoz vezető útról – azon túl, hogy legyen azonnali fegyverszünet – , mivel a béketárgyalások feltételrendszeréről nincs kiforrott álláspont sem az orosz és be az ukrán fél között, de amerikai részről sem.  

Hagyják abba!  – a világ kétharmadában ez a népszerű álláspont a háborúról. 

“Orbán Viktor most ugyanúgy elsőként mondja ezt, mint korábban a migrációnál, és neki lett igaza, és most is neki lesz igaza” 

– jelentette ki Kiszelly Zoltán, aki szerint már a nyugati közvélemény relatív többsége is kritikus a háborúval szemben, mert nem tudjuk, hogy mikor lesz vége.

A woke ellen is beszél?

Kiszelly Zoltán úgy gondolja, hogy a miniszterelnök Tusnádfürdőn a hagyományos értékek mellett is hangsúlyosan kiáll. Az elemző megjegyezte, hogy már látszik az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is, hogy felerősödhet a woke-ellenesség. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek