Csák János a keddi Egyenes Beszéd című műsorunkban jelentette be, hogy újra kiírják a Zeneakadémia korábban meghirdetett rektori pályázatát. Mint azt a kulturális és innovációs miniszter hangsúlyozta: az intézménynek be kell tölteni az őt megillető pozíciót a nemzetközi palettán.
Mint ismert: a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jelenlegi rektorának, Vigh Andrea tanszékvezető egyetemi tanárnak mandátuma október végén lejár, a Kulturális és Innovációs Minisztérium ezért pályázatot írt ki a pozíció betöltésére július elején. Az egyetem szenátusa és a tanszékvezetők már akkor tiltakoztak a szerintük túlságosan szűkre szabott pályázati feltételek miatt. Hozzájuk csatlakozott a Zeneakadémia több, mint 200 oktatója is.
,,Gratulálok a Zeneakadémia tanárainak, művészeinek, ők az elsők, akik ebben az Orbán Viktor által kirobbantott kultúrháborúban bármiféle eredményt el tudtak érni”
– Gréczy Zsolt úgy véli, a jelenlegi helyzetben elég visszaemlékezni az Operaházzal és a Színművészeti Egyetemmel történtekre. Szerinte a Zeneakadémia esete az első, amikor a kormányt meghátrálásra tudja kényszeríteni egy intézmény. ,,Azért várjuk meg a végét, még nem tudjuk, hogy milyen lesz az új pályázat, de próbáljunk reménykedni abban, hogy most először nem egy fideszes pártkatonát fognak kinevezni a Zeneakadémia élére” – tette hozzá Gréczy Zsolt, a DK országgyűlési képviselője.
Pálinkás József üdvözli a döntést
A Magyar Jazz Szövetség valamivel több, mint egy héttel ezelőtt közleményt adott ki, amelyben a jazzt érintő diszkrimináció ellen tiltakoznak. Szerintük ugyanis a pályázati feltételek kizárják, hogy a műfajból származó szakember indulhasson a posztért, annak ellenére hogy az intézményben önálló tanszékként folyik a jazz képzés, alap, osztatlan tanári és mester képzésen is. Pálinkás József üdvözli Csák János bejelentését.
,,A magyarországi pályázatoknál sajnos gyakran van az, hogy a potenciális pályázók azok kilobbizzák, hogy milyen színű legyen a szeme. Meglátjuk, kíváncsi vagyok rá, hogy ezek után mennyire lesz nyitott ez a pályázat. De én üdvözlöm, hogy ezt meglépte, ritka a politikusoktól, hogy elismerik, hogyha valami nem volt tökéletes”
– fogalmazott Híradónknak Pálinkás József. Az új kiírás szerint a klasszikus zenészek mellett a jazz és népzenei alkotóművészek is pályázhatnak a rektori székre, a zenetudósok viszont továbbra is körön kívül vannak.