„Svédországnak előbb több tiszteletet kell tanúsítania Magyarország iránt”– ezzel reagált a Fidesz parlamenti frakciója az atv.hu-nak ma arra, hogy a Fidesz-frakció szerint a svéd NATO-csatlakozás ratifikációja ügyében szükséges-e nyári rendkívüli parlamenti ülés, vagy egyetértenek Németh Zsolttal, hogy a rendes őszi ülésszakban lehet a zárószavazás.
Németh Zsolt: nagyon szoros diplomáciai egyeztetés a törökökkel
A parlament külügyi bizottságának a fideszes elnöke a svéd NATO-csatlakozás kapcsán azt nyilatkozta az Inforádió Arénának: nem látja szükségét rendkívüli parlamenti ülésnek az ügyben. Németh Zsolt szerint a rendes őszi ülésszakban lesz erről döntés. A török nemzetgyűlés is az október 1-jét követő ülésszak napirendjében kiemelt prioritásként szerepelteti a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának a kérdését– tette hozzá a fideszes politikus, aki az Arénában hosszan beszélt arról, hogy „rendkívül összetett kérdésről van szó. Magyarország számára az a helyzet, hogy van egy svéd–török vita, politikai lehetőségeket teremtett. Tagadhatatlan, hogy nagyon szoros egyeztetés volt folyamatosan, a legutolsó pillanatig a török és a magyar diplomácia között. Bíztunk abban, ha teljesítjük a törökök javaslatait, kéréseit, akkor hozzá tudunk járulni a megállapodáshoz. Ez utólagosan visszaigazolásra került. Természetesen nekünk is volt egy külön agendánk a svédek vonatkozásában. Én része voltam annak a delegációnak, amelyet a magyar Országgyűlés küldött Svédországba és Finnországba a ratifikációs vita megkezdését megelőzően. Lefolytattuk mind a két ország esetében ezeket a vitákat, és immáron végszavazás előtt van a magyar Országgyűlés előtt a svéd csatlakozás kérdése is. Mondhatnám azt, hogy most zárkózik föl a magyar helyzethez a török parlament az elkövetkezendő hónapokban” – mondta Németh Zsolt.
Szijjártó Péter július elején az ATV-nek azt nyilatkozta: ha elmozdulás történik török részről, „akkor természetesen azt az ígéretünket, hogy Magyarország nem fog késleltetni egy országot sem a tagság vonatkozásában, azt be fogjuk tartani”. Azaz, a külgazdasági és külügyminiszter is a török ratifikációval kapcsolta össze a magyar parlamenti döntést. A héten pedig kérdésünkre egyértelművé tette: a kormánypárti frakciók döntenek a ratifikálás időpontjáról.
A kormányfő és politikai igazgatója is a svéd kapcsolatokat hangsúlyozta
Még május végén Orbán Viktor miniszterelnök Katarban arról beszélt, „Magyarország és Svédország politikai kapcsolatai borzasztóan rosszak”. „Nem akarunk konfliktusokat importálni a NATO-ba”– jelentette ki.
A miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs pedig azt mondta arról, hogy miért nem ratifikálta még a magyar parlament a svédek csatlakozását, hogy Magyarország mindent megtett azért, hogy javítson a kapcsolatokon, ám a kormány azt tapasztalja, Svédország jelenleg még hezitál.