Itthon

„Kapzsiságinflációról” beszél a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Sehol nem értéktelenedtek el úgy a bérek, mint Magyarországon - derül ki az OECD friss jelentéséből. A keresetek vásárlóereje 15,6 tized százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Elemzők szerint ennek oka, hogy az év eleji béremelés elmaradt az infláció mértékétől. A Magyar Szakszervezeti Szövetség a kormánytól és a munkáltatóktól várja a helyzet megoldását.…

Hirdetés

Tavaly – a korábbi évek kedvező gyakorlatának megfelelően – a reálbérek is növekedni tudtak, azaz az infláció nem ette meg a fizetéseket. Erre az idén is minden esélyünk megvan – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Világgazdaságnak adott június eleji interjújában.

Az OECD munkaerőpiaci felmérése azonban mást mutat. Eszerint ugyanis 2023 első negyedévében Magyarországon, -a tagországok közül a legnagyobb mértékben-, összesen 15,6 tized százalékkal csökkent a reálbérek értéke. Ez 4-szer több, mint az OECD-országok átlaga.

„Egy újfajta profit jelent meg a világban, és talán ebben élen jár Magyarország, ez a kapzsiságinfláció” – jelentette ki Zlati Róbert. A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint a zuhanás oka elsősorban abban keresendő, hogy a vállalkozások kiemelkedően magas haszna és az alacsonyan tartott bérköltség között egyre nagyobb a különbség. 

„Azt kérjük a kormánytól, hogy ez a profit vezérelte inflációt megfelelő gazdasági eszközökkel igyekezzen letörni, és a munkáltatói oldalról is azt kérjük, hogy tartson mértéket a tekintetben, hogy ne a profitot növelje, hanem a magyar béreket” – hangsúlyozta Zlati.

Ezeket – mint arra a Portfolio elemzője emlékeztetett – a vállalatok 15-17 százalék között növelték az év első hónapjaiban, miközben az infláció ennél magasabb volt. Hornyák József azt mondja „nálunk túlságosan magas volt az árak emelkedési üteme, sokkal nagyobb, mint más Európai Uniós országban, régiós országban, ez okozta alapvetően a visszaesését a fizetések értékének.”

Dobrev Klára szerint minden magyar család tett egy lépést hátrafelé az Európa-rekorder orbáni infláció és a megduplázódott élelmiszerárak miatt. A DK árnyékminiszterelnöke arról beszélt: „a válságot előidézi Orbán kormány ma azt várja tőlünk, hogy ezekből az egyre kevesebbet érő bérekből fizessük be a hétszeres rezsiemelést, a jövedéki adóemelést, az egyre drágább élelmiszereket és még a csak ezek után következő újabb és újabb megszorító csomagokat, amiket a kormány már belefoglalt a kormányhatározataiba, de a részleteket egyelőre még titkolja. Ez nem fog így menni.”

A DK árnyék-miniszterelnöke az orbáni inflációt az európai minimálbér bevezetésével és a közalkalmazottak bérének emelésével törné le.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek