Itthon

Háromnapos kormányülés jöhet: napirenden a NATO-csúcs és a háború értékelése is

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Háromnapos kormányülésre készülnek a héten, az előzetes tervek szerint Orbán Viktor miniszterelnök ekkor számol be a NATO-csúcson történtekről, a svéd NATO-csatlakozási folyamat eredményeiről, valamint az ukrajnai háború értékeléséről is - mondták az atv.hu-nak kormányzati források.

Hirdetés

Orbán Viktor miniszterelnök a NATO csúcstalálkozójára Vilniusba utazott kedd reggel, a magyar delegáció tagja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter valamint Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is – számoltunk be ma reggel.

Arról, hogy a svéd NATO-csatlakozásba Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfő este beleegyezett, és hogy emiatt a kormány vagy a Fidesz- és a KDNP-frakció kérheti a közeljövőben rendkívüli parlamenti ülés összehívását, hogy az Országgyűlés megszavazza Svédország csatlakozását, itt írtunk részletesen.

Kormányzati források arról tájékoztatták az atv.hu-t, hogy – az előzetes program szerint – 

a kormány háromnapos kihelyezett ülést tervez, és a vilniusi NATO-csúcsról hazaérkező miniszterelnök ekkor ad tájékoztatást a kabinetnek a csúcstalálkozón történtekről, az ukrajnai háború értékeléséről, valamint a svéd NATO-csatlakozási folyamat állásáról is.

Szijjártó Péter ma reggel, amikor Vilniusba indultak, azt posztolta a Facebook-oldalán: “Már csak technikai kérdés a ratifikációs folyamat lezárása”.

Várhatóan a kormányülésen vitatják meg, hogy a parlament mikor dönthet a svéd egyezmény ratifikálásáról, hiszen már csak a zárószavazást van hátra az Országgyűlésben.

A kormányülésen minden bizonnyal áttekintik az EU-költségvetés kérdését és az uniós források helyzetét is. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter azt nyilatkozta az Indexnek: akadálymentes a 2014–2020-as időszak forrásainak biztosítása, a nyertes pályázóknak decemberig kell végezniük az elvégzett beruházásaik utáni papírmunkával, ugyanakkor Magyarország még jövőre is elszámolhat az Európai Bizottsággal, sőt a hétéves ciklus záródokumentuma minden bizonnyal 2025-re marad.

A Politico arról írt a múlt héten, hogy Orbán Viktor sikert is elérhet az Erasmus források ügyében.

Emellett a kormányülés napirendjén nyilván gazdaságpolitikai kérdések áttekintése is szerepel. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek