Itthon

Nagy a baj a magyar borvidéken, rettegett fertőzés ütötte fel a fejét

ATV.hu
Hirdetés

A Tolna vármegyei szőlőültetvényeken gombabetegségek okoznak hatalmas problémát. 

Hirdetés

„Az elmúlt időszakban elég kevés eső esett a Szekszárdi borvidéken, ennek ellenére hajnalban igen párás a levegő, ami kedvez a lisztharmat erőteljes fellépésének” – mondta Gabi Géza növényvédő szakmérnök a teol.hu-nak, szúrta ki az agroinform.hu. A szakember elmondása szerint a termelők arra panaszkodnak, hogy fekvéstől és fajtától függően változó a lisztharmat jelenlétének mértéke. Akadnak ültetvények, ahol még permetezésre sincsen szükség, de akadnak régiók, ahol az alapos védelem sem elegendő, hogy megakadályozzák a fertőzéseket.

Egyes fajtáknál, mint a kékportó, a kékfrankos, a merlot, a kadarka, vagy éppen a cardinal, jelentős lisztharmatfertőzések ütötték fel a fejüket, ami jelen van mind a bogyókon, mint a leveleken egyaránt. Hiába az erőteljes és folyamatos védekezés, az érzékeny fajtákban ennek ellenére is erősödik a lisztharmat – írja a lap.

A szakember beszélt arról is, hogy a peronoszpóra fertőzésveszélye továbbra is nagyon nagy, és a korábbi fertőzési időszakból tömegesen vannak jelen az újabbnál újabb tünetek. A fertőzöttség a leveleken és a fürtökön is közepes, néhol erős mértékű. A probléma a száraz meleg, így kiemelte, hogy a termelők továbbra sem lazíthatnak a védekezésben, ugyanis akkor még több tünettel találkozhatnak. 

Megdrágulnak a borok is 

A blokkszerű kezeléseket a kedvező időjárási viszonyok miatt tíz-tizenkét naponta meg kell ismételni. A vegyszeres kezelések azonban tovább növelik a szőlőtermés önköltségét. 

Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke korábban arról beszélt, hogy idén legalább 20 százalékkal kell majd megemelni a szőlő felvásárlási árát. Ehhez jön hozzá a borosüveg után fizetendő, július 1-től bevezetett kiterjesztett gyártói felelősség szerinti díj. Ezt a felvásárló borászok nem fogják tudni megtenni, így ennek mértéke még kérdéses.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek