Egy derecskei gazdaságban már részben sikerült betakarítani a gabonaféléket, de a kedvezőtlen időjárás miatt most éppen nem dolgoznak a gépek. Ennek a cégnek az árpával nincsen problémája, mert azt a saját állataik takarmányozására használják, és a búza is jó termést szokott hozni.
„A búza az szerencsére nálunk malmi minőségünk szokott lenni, most is ebben bízunk, habár a legjobb búzáink, talán az összvetésterületnek az 50 százaléka megdőlt. Tehát a vihar ledöntötte, most azon izgulunk, hogy remélhetőleg ne legyen benne nagy minőségromlás”
– nyilatkozta az ATV Híradó stábjának Békési Imre, a Derecskei Mezőgazdasági Kft. ügyvezetője.
A Hajdúgabona vezetője pedig úgy fogalmazott, a piacnak egyáltalán nem kedvez, hogy árpából és repcéből is túlkínálat lesz a hazai piacon, ami az árakat lefelé nyomja, de a búzát sem lesz egyszerű eladni. Mint elmondta, Magyarországon 6,5 millió tonna termésre számítanak, amelyből 2,5 millió elegendő a hazai ellátásra. A többit külföldön kellene értékesíteni.
„Exportból ilyen tömeget biztos, hogy nem tudunk kivinni. Itt maximum 2,5-3 millió tonnát lehetne kivinni, ha ütemes lenne a szállítás, de egyelőre úgy néz ki, hogy most már nemcsak az ukrán búzával kell megharcolnunk az olasz exportpiacunkon, hanem a szerb búzával is”
– jelentette ki Lakatos Zoltán, a Hajdúgabona Zrt. vezérigazgatója.
Tolnában is gondot okoz az alacsony felvásárlási ár. Az árpa aratással itt is végeztek, aki eladásra termelt, sok jóra nem számíthat. Fauszt Csaba szerint a termelési költségek, a műtrágya, valamint a vegyszerek árai nagyon megugrottak az idei évben és várhatóan az árpa országosan veszteséges lesz.
Az itteni búzatermelők is azt mondják, hogy az alacsony árak miatt taktikázniuk kell. Paczolai Csaba családi gazdálkodó úgy fogalmazott, hogy jó lesz a termés, ám az ára jobb is lehetne.
„Mi inkább kivárunk, nem fogjuk azonnal értékesíteni, mindenképpen arra törekszünk, hogy szeretnénk egy jobb árat kivárni. Jelen állás szerint 61-67 ezer forint között mozog a búza ára”
– jelentette ki. Eközben pedig olyan hírek érkeznek, hogy Ukrajnában a háború ellenére nőtt a gabona és a kukorica kivitel is. Ráadásul ezek egy része az Európai Unióban köt ki, olyan alacsony áron, ami jelentősen rontja a magyar termelők esélyeit – hangzott el az ATV Híradó riportjában.