Szijjártó Péter a héten nyilatkozott arról az ATV kérdésére a svéd NATO-csatlakozás ratifikálása kapcsán, hogy “ha elmozdulás történik török részről, akkor természetesen azt az ígéretünket, hogy Magyarország nem fog késleltetni egy országot sem a NATO-tagság vonatkozásában, be fogjuk tartani”.
A külgazdasági és külügyminiszter kedden úgy fogalmazott:
“az elkövetkező napokban is szoros és folyamatos lesz a kommunikáció a török külügyminiszterrel”.
“Elhárult minden akadály a svéd NATO-tagság ratifikálása elől”
Jens Stoltenberg a tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: ideje, hogy Svédország csatlakozzon a katonai szövetséghez, ami a szövetséget erősíteni, a tagországok biztonságát pedig növelni fogja.
A NATO-főtitkár tegnap azt mondta: Stockholm fontos lépéséket tett Törökország kéréseinek teljesítésére, egyebek kellett módosította alkotmányát, visszavonta a törökországi fegyverkivitelre vonatkozó korlátozásokat és megerősítette terroristaellenes szabályozását. Elhárult minden akadály a svéd NATO-tagság ratifikálása elől – jelentette ki.
Stoltenberg szerint a késlekedés csak azok számára hoz hasznot, akik a NATO egységének megbontásán munkálkodnak. Ezek között a fititkár Oroszországot és a terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) említette.
A július 11-ei, kedden és szerdán tartandó vilniusi NATO-csúcstalálkozót megelőzően hétfőn megbeszélésre hívja a török és svéd vezetőket.
„Az a fontos, hogy a jövő héten eredményt érjünk el a svéd csatlakozás ügyében” – közölte a NATO-főtitkár.
Tobias Billström svéd külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy a jövő héten Ankara jóváhagyja országa NATO-csatlakozását – jelentette az MTI. Mint mondta, reménykednek a pozitív döntésben és hangsúlyozta: “ez Törökországon múlik”.
Hakan Fidan török külügyminiszter pedig azt közölte, Törökország szerint NATO-tagságának jóváhagyásához Svédországnak bizonyítania kell, hogy a bejelentett törvénymódosításokat alkalmazzák, különös tekintettel arra, hogy jogrendjébe ültette a terrorizmusellenes törvény módosításait
Korábban Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatáról az ügyben itt írtunk, a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs pedig így magyarázta, miért nem ratifikálta még a magyar parlament a svédek csatlakozását.