Itthon

Veszélyes-e a méhekre a szúnyogirtásra használt vegyszer?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

A túl sok szúnyog miatt panaszkodnak az erdős területek mellett élők. Azt mondják, már annyira elviselhetetlen a vérszívók inváziója, hogy permetezni kell őket. Az idegmérget egy úgynevezett ködöléses technikával juttatják a levegőbe, ami elviekben nem veszélyes a sok hasznot hajtó méhekre, de a méhészek óvatosak, és inkább elzárják állataikat. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

Egy úgynevezett ködöléses technikával juttatják méreg permetet a levegőbe a szúnyogírtás során. A szakemberek állítása szerint olyan idegmérget használnak, ami elviekben nem veszélyes a méhekre. Ennek ellenére a méhészek attól félnek, hogy elpusztulhatnak az állataik.

„Ha betartják a technológia szabályait, akkor elvileg a méhekre nem jelenthet veszélyt. Annak ellenére, hogy ez egy idegméreg, a méhecske súlya és a szúnyog testtömege közt közel százszoros különbség van, ha ezt a méhek repülési idejében nem alkalmazzák, akkor nem okozhat problémát”

– mondta Sebők Péter méhész.

Általában a méhek munkaideje reggel 8- tól egészen napnyugtáig tart, a méhészek szerint az lenne a legideálisabb, ha este 9 és éjfél között irtanák a szúnyogokat.

„Sok estben a szúnyogirtásnak nincs is köze a méhek pusztulásának” – erről egy gazda beszélt az ATV Híradó stábkának. Akad olyan földtulajdonos is, aki olyan növényvédőszert használ, ami ártalmas a méhekre. Ilyen esetekben egyébként, ha kipusztul egy méhcsalád, a méhész kártérítésre jogosult.

„Elsőként egyeztetni kell a föld használójával, illetve a permetezést végzővel, ha nem sikerül megegyezni, akkor jogi útra kell terelni a kérdést” – emelte ki Tóth Norbert méhész. Ám a legtöbb esetben, mégis napközben permeteznek a gazdák, a méhészek igyekeznek a méheket időben elzárni, és a kaptárakat letakarni.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek