Ahogy azt korábban az atv.hu is megírta, a volt országgyűlési képviselő még 2020-ban Jakab Péter miatt lépett ki a Jobbikból, azonban nemrég a Szijjártó Péter által vezetett külügyhöz igazolt és egyből kapott egy diplomáciai megbízást. Kiderült, hogy Bencsiket torontói főkonzulnak nevezték ki, ám állomáshelyét azóta sem foglalhatta el, ugyanis több hónapja nem kapja meg a szükséges vízumot.
A nagykövetekkel ellentétben – ahol a fogadó ország befogadónyilatkozatot (agrément) ad a diplomatának, ha megkezdheti misszióját – a főkonzuloknak vízumuk megszerzése után nincs ilyen kötelezettségük, csak a protokollirodába kell bejelentkezniük, és már nyilvántartásba is veszik őket. Sőt, a főkonzulokat még az Országgyűlés Külügyi Bizottsága sem hallgatja meg.
Vízum hiányában azonban Bencsik hivatalosan még mindig nem kapta meg a kinevezési okiratot sem.
Kiderült, hogy a vízum elutasítása mögött az állhat, hogy kanadai magyar szervezetek, alapítványok, magánszemélyek és egyéb más intézmények is tiltakoztak Bencsik kinevezése ellen az elmúlt hónapokban, korábbi, szélsőséges megnyilvánulásai miatt – írta a Szabad Európa diplomáciai forrásokra hivatkozva.
Mint írták, a Torontói Holokausztmúzeum júniusi megnyitója előtt az esemény szervezői külön jelezték a főkonzulátusnak, hogy „nemkívánatos vendég” a rendezvényen Bencsik János. A lap a politikus több, korábbi Alfahíren megjelent írásából is idézett, emellett pedig egy Torontóban élő magyar-kanadai állampolgár úgy fogalmazott, hogy ő maga is bejelentést tett a volt jobbikos képviselővel szemben, mert elmondása szerint
„Kanada egy liberális és befogadó ország. Itt ha jelzed a képviselőnek, hogy valakinek korábban antiszemita, rasszista megjegyzései voltak, azzal foglalkozni fognak”.