„Ha ránéz az embert, azt hiszi, hogy ez nem is egy gyár, hanem valamilyen kastély vagy mit bánom én micsoda. Ha hirtelen ránéz az ember azt hiszi, hogy Amerikából küldték azt a képet, de nem, hanem ez Kínából, a központból származik” – így beszélt Ács polgármestere a városban épülő katódgyár látványtervéről. Ha minden a terv szerint megy, akkor 2026-ra készül el. Ugyanakkor nem mindenki olyan lelkes, mint a településvezető. Június 14-én megjelent egy poszt Ács város hivatalos Facebook-oldalán, amelyben azt taglalta a polgármester, hogy elindult egy latolgatás, hogy akkumulátorgyár épül a településen, ám ezt ő cáfolja, sőt kijelenti, nem akkumulátor gyárról van szó.
Mindezek után a következő esemény június 21-én volt a külügyminisztériumban. „Ma egy újabb kínai óriás beruházást jelenthetünk be, amely az elektromos autóipar területén érkezik Magyarországra azzal, hogy a kínai Huayou Cobalt vállalat az első európai gyárát Magyarországon hozza létre” – fogalmazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A vállalat egy katódgyárat hoz létre Ácson. A katód az elektromos akkumulátor nélkülözhetetlen része. Az 520 milliárd forintos óriásberuházással 900 új munkahelyet teremtenek. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy az állam ehhez mennyi pénzzel járul hozzá.
A polgármester ígéretéhez híven a város Facebook-oldalán igyekszik tájékoztatni a lakosságot, egyik posztjában például azt taglalja, hogy nem akkumulátor gyár, hanem katódüzem épül, és hogy a cég hivatalos tájékoztatásából kiderül, hogy nincs környezetterhelés és szennyezés.
Az ellenzőknek viszont mindez nem elég. Helyi civilek nyílt levelet írtak a polgármesternek, amelyet elküldtek a Telexnek is. Ebben az áll: közmeghallgatáson tájékoztassák a lakosságot a pontos tervezett technológiáról, az engedélyeztetés folyamatáról, az elvárható hatástanulmányok eredményeiről.
„Véleményem szerint egy hisztéria folyik ebben a témában, hisz úgy, ahogy én sem tudok minden erről még teljesen, ők is alapjában véve olyanról nyilatkoznak, amit nem tudnak pontosan, hogy milyen körülmények lesznek” – fogalmazott Szentirmai István, a város fideszes polgármestere.
A polgármester egyébként tartana fórumot az ügyben, de azt mondja, majd csak akkor, ha több információ birtokában lesz.
Az LMP mindeközben beadott egy újabb népszavazási kérdést, arról, hogy a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások felgyorsításáról, és megkönnyítéséről szóló törvényt az országgyűlés helyezze hatályon kívül. Csárdi Antal szerint a legfrissebb példa az ácsi gyár létrehozása.
„Azért, mert ezt a beruházást kiemeltté nyilvánította a magyar kormány, ezért nem köteles lakossági fórumot tartani, nem köteles tájékoztatni a helyben élőket, hogy milyen anyagokat, és milyen veszélyes anyagokat fognak használni” – vélekedett az LMP frakcióvezető-helyettese, hozzátéve, hogy arról is tájékoztatást várnak, hogy milyen kockázatokat jelent ez a települések élők számára.