Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója és vezetője az ATV Start című műsorában elmondta, 2016 óta készítik el az éves gyerekjogi jelentést, ami az 1,7 millió Magyarországon élő 18 éven aluli gyermek helyzetéről próbál egy átfogó képet adni.
Ismertette: azt lehet látni, hogy 2016 óta növekedett az áldozati statisztika, azóta egyre több gyermek válik bűncselekmény áldozatává. A szakértő szerint az adatok mögött az is állhat, hogy a magyar társadalom az elmúlt években egyre érzékenyebb lett a gyerekek sérelmére elkövetett veszélyeztetés vagy bűncselekmények iránt, így aztán csökken a rejtve maradás. „Nem biztos, hogy több bűncselekményt követnek el gyerekek ellen, csak több derül ki, több ügyben indul eljárás” – tette hozzá.
Az áldozatoknak segítség, ha minél többet beszélünk ezekről a problémákról
Az elmúlt években nagyon sokat változott a gyermekbántalmazásoknak, a gyerekekkel szembeni szexuális visszaéléseknek és a gyerekekkel szembeni érzelmi bántalmazásoknak a média megjelenése.
„Minél többet beszélünk ezekről a témákról, annál könnyebben derül ki az áldozatok számára, hogy az, ami velük történik, az nem volt rendben” – fogalmazott Gyurkó. Kifejtette: ha kiderül egy ügy, akkor utána sok hasonló ügyre is fény derül, ugyanis az áldozatok szembesülnek azzal, hogy tehetnek lépéseket azért, hogy az elkövetők megkapják a méltó büntetésüket.
Egyre kevesebb gyermek születik
A tavalyi első negyedévben minden idők legalacsonyabb gyermekszületési számát produkálta Magyarország, kevesebb mint 20 ezer gyermek született.
Gyurkó szerint ezt a számot több tényező is befolyásolhatja, ugyanis a szülők rengeteg dolgot mérlegelnek azelőtt, mielőtt gyermekek vállalnának.
Elmondta azt is, hogy Magyarországon az egyik legnagyobb hatású adat egy gyermek életére az irányítószám, tehát hogy az ország mely részébe születik és milyen családba, ugyanis ez nagyban meghatározza azt, hogy milyen szinten fog hozzájutni minőségi oktatáshoz, egészségügyhöz és támogatási rendszerekhez.
Százezer gyermek semmilyen háziorvosi-ellátást nem kap, négyszázezer gyerek pedig alkoholista szülővel él
Gyurkó Szilvia a gyermekek egészségügyi ellátásával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy 2018-ban még 70 ezer olyan gyermek élt az országban, aki nem jutott megfelelő ellátáshoz, azóta azonban folyamatosan csökken a házi gyermekorvosok száma, ami egy rendszerszintű probléma. Úgy fogalmazott, hogy nagyon komoly kérdés, hogy egyáltalán Magyarországon fenntartható-e a házi gyermekorvosi rendszer.
„Évtizedek óta magunk előtt görgetett problémák csúcsosodnak most ki, akár az oktatási rendszerben, akár az egészségügyben vagy a gyermekaddigtológiában” – tette hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy 400 ezer gyermek él alkoholista szülővel Gyurkó újabb szomorú adatokat ismertetett. Mint mondta, ezek a gyermekek nem biztos, hogy a rossz szokások rabjává válnak, az viszont biztos, hogy az európai átlagnál magasabb azon fiatalok száma Magyarországon, akik valamifajta önsértő vagy önkárosító magatartást folytatnak. A szakértő megjegyezte azt is: a magyar gyerekek nem tudnak jobban lenni, mint azok a felnőttek, akik körülveszik őket.
Egyre több gyermek kér segítséget öngyilkossági késztetés miatt
Gyurkó Szilvia beszámolt arról is az ATV műsorában, hogy csak a Kékvonal Alapítványhoz 40 ezer segélyhívás érkezett a múlt évben. Elmondta, a gyerekek nagy többsége félelmeikről, szorongásukról, és a mentális állapotukkal kapcsolatos problémákról beszélnek.
„Ez is egy tünet, ami nemcsak azt jelzi, hogy a gyerekek legalább valakitől segítséget kérnek, hanem hogy volt 40 ezer olyan helyzet, amikor a gyerekek közelében nem volt egy olyan felelős felnőtt, akihez odatudtak volna menni segítséget kérni” – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy társadalmi felelősségünk, hogy ott legyünk a gyerekek mellett, ha nekik segítségre van szükségük.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelki elsősegély számot!