Az ellenzéki párton ezen a héten kapták kézbe az Állami Számvevőszék büntetéstervezetéről szóló dokumentumot. Gyöngyösi Márton a Jobbik–Konzervatívok elnöke azt mondta: megkapták a tervezetet, egyelőre vizsgálják. Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója szintén megerősítette az információkat, ahogyan a Párbeszéd, illetve az LMP vezetése is visszajelzett: ők is megkapták az ÁSZ dokumentációját.
A számvevőszék jelentéstervezetében szerepel, hogy a vizsgálatuk szerint megvalósult a tiltott pártfinanszírozás a 2022-es országgyűlési választási kampány során, amennyiben Márki-Zay Péter mozgalma, a Mindenki Magyarországa Mozgalom fizette az ellenzéki kampány egyes részleteit, noha ez nem volt a választáson induló szervezetek közt.
Az ÁSZ szerint mintegy 1,7 milliárd forintra tehető az az összeg, amit külföldi forrásból finanszíroztak az MMM-en keresztül, a büntetés pedig ennek a duplája lesz a törvények szerint, azaz közel 3,4 milliárd forint. A portál megjegyezte azt is, hogy egyelőre nem tisztázott, hogy a Jobbik, a Momentum, a DK, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd milyen arányban fizethetné ki az összeget.
A lap úgy tudja, a külföldről érkezett támogatás alatt az ÁSZ az Action for Democracytól érkezett összeget érti.
Ez még nem végső döntés
Az ÁSZ-dokumentum egyelőre csak jelentéstervezet, de az ellenzéki pártok úgy vélik, hogy csoda lenne, ha ennek a folyamatnak nem egy több milliárdos büntetés lenne a vége. Több pártvezető is jelezte a portálnak, hogy ügyvédek vizsgálják a dokumentumot, amely álláspontjuk szerint zavaros és bizarr egyszerre.
A pártoknak 15 napjuk van észrevételeiket megküldeni az ÁSZ-nak, amely aztán a most kiküldött jelentésből akár egy hónap múlva is megállapításra, illetve döntésre juthat. Hivatalos reakció az ellenzéki pártok részéről a jogi vizsgálat után várható.
A sajtóértesülésekre reagált az ÁSZ is
Az Állami Számvevőszék elnöke kedd délután az MTI-vel közölte, hogy a számvevőszék nem döntött az ellenzék tiltott kampányfinanszírozási ügyében, és az sem állapítható meg, melyik pártra milyen jogkövetkezmények vonatkoznak.
Windisch László elmondta: a pártok valóban megkapták a számvevőszéki részjelentés tervezetét, de a tiltott támogatás összegét csak később, többek között a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vizsgálatának ismeretében lehet megállapítani, a büntetés mértéke is ettől függ. Emellett a jogszabályok sem egyértelműek arról, hogyan oszlik meg a jogkövetkezmény az érintett pártok között olyan esetben, amikor az összefogásuk érdekében, de nem pártnak vagy pártoknak címzett, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásban részesülnek. Az ÁSZ emiatt egyeztetést kezdeményez a jogalkotóval az üggyel kapcsolatos rendelkezésekről.
Windisch László hozzátette, hogy a jelentésről annak véglegesítése előtt megbeszélést kezdeményeztek az ellenzéki pártokkal, és nem állapítottak meg többet annál, mint amit Márki-Zay Péter már korábban elismert. A számvevőszéknek hatósági jogköre nincs, bírságot, büntetést nem szab ki, a tiltott pártfinanszírozás jogkövetkezményeit sem ők, hanem a törvény határozza meg. Ebben a kérdésben mérlegelési jogköre a szervezetnek nincs, de a tiltott finanszírozás összegét jogosult és köteles megállapítani. A részletekről a nyilvánosságra hozatalt követően lehet beszélni, addig a sajtóban közölt részinformációkra az ÁSZ nem reagál – tette hozzá.