Itthon

Státusztörvény-vita: Maruzsa szerint lesz utánpótlás, a Fidesz-KDNP heti 24 kötelező órát kér a kormánytól

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Pintér Sándor nincs ott a parlamentben a státusztörvény vitáján. Maruzsa Zoltán az expozéjában azt mondta: a pedagógusképzés népszerű, lesz utánpótlás. A Fidesz és a KDNP “első lépésben” heti 24 órában fixálná a kötelező óraszámot, erre a módosításra kérik a kormányt.

Hirdetés

A pedagógusképzés népszerű, lesz utánpótlás – jelentette ki Maruzsa Zoltán a folyamatos tiltakozást kiváltó státusztörvény ma délután a parlamentben elkezdett általános vitáján, statisztikákat sorolva. A köznevelésért felelős államtitkár igyekezett “az ellenzéki” vádakat, kijelentéseket cáfolni az expozéjában.

Arról, hogy szigorított beléptetési rend mellett, az Országház előtti demonstráció közepette kezdődik ma a parlamentben – az első rendkívüli ülésnapon –  a státusztörvény általános vitája, itt írtunk ma reggel részletesen. 4976 – ennyi pedagógus mondott igent a Nem a státusztörvényre! petícióra és nemet a pedagógus pályára, ha a parlament megszavazza a “bosszútörvényt”.

Az Egységes Diákfront, az aHang és a Tanítanék Mozgalom pedig 17 órától közös tüntetést szervezett a parlament elé. 

“Nem felel meg a tényeknek, hogy a magyar köznevelés rossz lenne”

“Fake news”-nak nevezte, hogy csökkenne az iskolai, óvoda pszichológusok, gyógypedagógusok száma – mondta többek között. De azt is hangsúlyozta, hogy 2022-ben a magyar diákok minden eddiginél több érmet hoztak el a nemzetközi versenyeken, a PISA-mérések eredményei is javultak, az a tendencia, hogy a különböző anyagi helyzetű családokban élő gyermekek eredményei között csökken a különbség.

Nem felel meg a tényeknek, hogy a magyar köznevelés rossz lenne – derült ki Maruzsa Zoltán szavaiból.

Minden idők legátfogóbb egyeztetését folytatták le – 58 témakör tartalma 34 ponton változott – mondta a konzultációkról az államtitkár.

A Fidesz vezérszónoka a heti óraszám fixálását kéri a kormánytól

Balatoni Mónika, a Fidesz vezérszónoka azt a kérdést vetette fel, hogy tudnak-e a frakciók a parlamentben konszenzust találni, tudják-e a pedagógusok érdekeit itthon és Brüsszelben is “tettekkel” képviselni.

“Megoldások keresése vagy kaméleon politika” – vetette fel Balatoni Mónika, mondván, hogy az ellenzékiek itthon tüntetnek, Brüsszelben pedig minden megtesznek, hogy ne érkezzen Magyarországra pénzt – állította.

Elkötelezettek a pedagógusok jelentős béremelése mellett. Ha Magyarország megkapja a neki járó uniós forrásokat, akkor  a rendszerváltás óta a legnagyobb béremelés lesz a pedagógusoknál  – hangoztatta.

Azt is hangsúlyozta, hogy Magyarországon ilyen hosszú egyeztetési folyamat nem volt még sohasem, mint most, az új pedagógus életpályáról szóló törvényjavaslatról.

A jó iskolában jó tanárok tanítanak – hangoztatta Balatoni Mónika, aki a gyermekek, tanulók érdekét emelte ki.

A Fidesz vezérszónoka azt a módosítási javaslatot fogalmazta meg, hogy a pedagógusok heti óraszáma a javaslatban szereplő 22-26 óra helyett “egy sokkal igazságosabb” fix óraszám legyen, a Fidesz képviselőcsoportja kéri Maruzsa államtitkárt és a kormányt, hogy “első lépésben 24 órában fixálják a pedagógusok heti óraidejét.

Hollik István, a KDNP vezérszónoka is arra kérte a kormány képviselőjét, hogy a kötelezö heti óraszámot 24 órában határozzák meg. “Van még idő a módosításra, mi kereszténydemokraták a 24 órás számot támogatni tudnánk” – jelentette ki Hollik Istvánt, aki azt kérte a státusztörvény hangos ellenzőit, hogy “ne hergeljenek”.

Cikkünk frissül… 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek