Az Új harkányi hírek írta meg, hogy egy férfi meghalt, testvére pedig intenzív osztályra került, miután egy siklósi áruházban leértékelt élelmiszert hazavitték és megették. Az elhunyt férfi testvére már jobban van. A férfit azóta kiengedték a kórházból és otthonában lábadozik. Híradónk stábja kereste a rendőrséget is hogy indítottak-e bármilyen eljárást, azonban csak egy szűkszavú válasszal reagáltak.
Ebben azt írták: a haláleset ügyében a Pécsi Rendőrkapitányság közigazgatási hatósági eljárást indított, és ennek részleteiről jogszabály engedélyének hiányában további tájékoztatást nem adhatnak. Egy hús nagykereskedés vezetője szerint a húsáru számos ellenőrzésen keresztül jut el a vevőhöz. Nem csak nekik de az áruházláncoknak is naponta naplót kell vezetniük a húskészítmények minőségéről.
,,Próbatárolást végzünk minden egyes hússal, megnézzük hogy meddig bírja mikróbiológiailag, aztán van nébih standard meddig bírhatják a húsok de ez nagyjából 5-7 nap”
– magyarázta Papp István, a Hajdúhús 2000 Kft. ügyvezetője. A belgyógyász szerint amennyiben a testvérpár mégis fertőzött húst fogyasztott, felmerülhet a botulizmus is.
Szabó Gábor belgyógyász szakorvos szerint ami igazán veszélyessé teszi a húskészítményeket, az a botulizmus toxinnal való találkozás, ez nem egy ártatlan, hányinger hasmenéses gasztroenteritiszes panaszokat okozó toxin hanem egy idegméreg.
A belgyógyász szerint ez a méreg gyors halált is okozhat. Ezzel ellentétben az állatorvos kizártnak tartja hogy a mai szigorú előírások mellett valaki fertőzött húst vegyen egy bevásárlóközpontban, majd annak elfogyasztása után meghaljon. Úgy véli, nem kizárt hogy a hús mellé más, valóban mérgező ételt is fogyasztathatott a testvérpár.
„A ma használt növényvédőszereknél és egyéb méreganyagoknál a dobozon 95 százalékban az van írva hogy nincs ellenszere. Ezek obligát és objektív mérgek és pontosan ezért kell nagyon keményen betartani pl. paradicsom paprikára ráfújt permet esetében, hogy ki kell várni az időt amikor már nem ártalmas ha fogyasztjuk”
– magyarázta Vass Péter állatorvos. A szakember szerint ilyen kétes esetekben a hatóságnak kötelessége elrendelni a boncolást ami pontos választ adhat a halál okára.