Keresletnövekedésről számoltak be a debreceni ingatlanközvetítők: a városba települő nagyüzemek már keresik a lakásokat munkavállalóik számára.
„Nagyon sok olyan lakóingatlant keresnek ezek a cégek, ahol ők is el tudják helyezni a különböző vezetőket és ugyebár egy természetes munkaerő igény jelentkezik a városban. Emiatt újabb érdeklődők jönnek a városba, akik szeretnének itt munkát találni, vagy munkát vállaltak már ezeknél a cégeknél”
– magyarázta stábunknak Kerekes József, a Nagyerdei Ingatlaniroda szakértője. Az önkormányzat korábban arról döntött, hogy bérlakás programot indít a Tócó-völgyben. A tíz hektáros területen azonban nem a vendégmunkásoknak, hanem a helyi fiataloknak építenének lakásokat, ezzel ösztönözve a városban maradásukat. Az ellenzék szerint a kormánypárti többség azért kénytelen lépni, mert Debrecen kezd egyre élhetetlenebbé válni, mivel a város nem tudja követni az ipari parki fejlesztéseket.
Madarasi István, az MSZP önkormányzati képviselője úgy kommentálta a hírt: „Erre a versenyre, ajánlat kérésre meghívja a Debreceni Vagyonkezelő Zrt-t és a Cívisház Zrt-t. Az induló ár erre a területre több mint 4,2 milliárd forint plusz áfa. Erre a területre kívánják a polgármester úr szerint a több mint ezer bérlakást felépíteni”.
A bérlakás programmal kapcsolatban kerestük a polgármestert is, a városháza szerint azonban a téma most nem aktuális, ezért nem kívántak nyilatkozni. A Civil Fórum szerint az elvándorlás fő oka nem a lakáshiány. Gondola Zsolt Zoárd, a Civil Fórum Egyesület önkormányzati képviselője szerint két különböző dologról van szó.
Egyrészt a munkahelyek miatt is van az elvándorlás, ugyanis ezek a kínai munkahelyek nem megfelelő minőségűek. Másrészről viszont az elvándorlás azért is történik meg, mert a Dunántúlon sokkal jobb béreket lehet kapni – fogalmazott.
A civilek mellett az ellenzéki képviselők is úgy vélik, téves az a feltételezés, hogy önmagában egy bérlakásprogrammal a városban tarthatók a fiatalok.