A gyékényesi tó a búvárok paradicsoma. Az önkormányzat egy bázist is üzemeltet, ahol szállást kaphatnak mindazok, akik Magyarország egyik legtisztább és legmélyebb tavában akarnak merülni. A horgászegyesület azonban a búvárkodást is korlátozni akarja.
Mindig meg tudtunk egyezni. Sose volt vita a horgászok, búvárok között. Persze kisebb viták voltak, hiszen emberek vagyunk, de mindig meg tudtunk egyezni és tudtunk dolgozni egymás mellett és mindenki tudta csinálni a kis üzletét”
– mondta Rubecz József, búvároktató.
Egy a híradónknak nyilatkozó osztrák férfi már korábban szembement a horgászegyesület vezetésével. A tóról ki is tiltották. „Nekem többször volt ellenvetésem az intézkedésekkel szemben” – árulta el az osztrák férfi. „Tiltakoztam, aminek az lett v ége, hogy tíz évig nem vehetek horgászjegyet a tóra” – nyilatkozta.
Sokan már korábban is hallottak a tervről, de híradónkban szembesültek azzal, hogy az egyesület valóban be akar tiltani szinte mindent. „Már másfél éve megy ez a horgászegyesületi tiltások, szigorítások, stb. Azt vettük észre, hogy egyre kevesebb horgász van kint a tavon, egyre kevesebben vettek engedélyt” – mondta Tulézi József.
Gável Zoltán, a polgárőrség volt elnöke szerint viszont ilyen tiltó renelkezéshez nincsen joga az egyesületnek. „Tehát a rendeletalkotásnak megvannak a szabályai. Ez felháborító, amit az egyesület művel” – vélekedett.
Az esettel kapcsolatban a Magyar Országos Horgászszövetség vezetősége és jogászok is egyértelműen állítják, hogy az egyesületnek nincs joga a vízterület korlátozására.
„Nincs konkrét joga a halgazdálkodó horgászegyesületnek. Horgászaton kívüli, horgászattal össze nem egyeztethető, ahhoz nem tartozó tiltásokat, vagy korlátozásokat a tulajdonos teheti meg vagy más szakhatóság”
– mondta Dérer István, a MOHOSZ alelnöke.
Rinfel János ügyvéd szerint az egyesület tevékenysége sem gyakorolható az alaptörvény sérelmére, illetve nem sértheti mások jogait, illetve szabadságát. Az egyesület a civil szervezetek közé tartozik.
A történtekkel kapcsolatban írásban kértünk információt az Agrárminisztériumtól. Válaszukban azt írták, hogy az egyesület kizárólag a halgazdálkodási jogot kapta meg, ami nem terjed ki a parti részek bérbeadására. Az egyesület jogai nem terjednek ki a vízfelület és part hasznosítására sem, legyen az fürdőzés vagy éppen csónakázás.
Kiemelt fotó: Facebook – Gyékényes és környéke horgász- és szabadidő egyesület