Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Baj van a Magyar Állami Operaházban: Rost Andrea nem írja alá az új szerződését. 

Hirdetés

Mint azt az atv.hu is megírta, Csák János miniszter két héttel ezelőtt bejelentette, hogy Ókovács Szilveszter marad az Operaház főigazgatója. Azóta azonban a feje tetejére állt minden. Csütörtökön bombaként robbant a hír, miszerint az Operaház első karmesterének, Kesselyák Gergelynek távoznia kell, miután Ókovács Szilveszter azonnali hatállyal felmondta a szerződését. 

Rost Andrea opera-énekesnő egy nappal a történtek után bejelentette, hogy nem írta alá a 2023/24-es színházi szezonra az új szerződését, és távozott az Operaházból. „Tisztelettel tájékoztatom az opera szerető közönséget, hogy a Magyar Állami Operaház 2023/24-es színházi szezonra ajánlott szerződését nem írom alá, mely döntésemről a mai napon Ókovács Szilveszter főigazgató urat írásban tájékoztattam. Már nyáron – a főszereplésemmel meghirdetett – A varázsfuvola előadásokon sem lépek színpadra” – jelentette be az énekesnő, aki arról is beszélt, hogy nem vonul vissza, nyáron, a vidéki fesztiválokon találkozhat vele a közönség. 

„A közeljövőben nyugodt, támogató közegben szeretnék értékes művészeti projekteket teremteni, minden ilyen színházi- és koncert felkérésnek örömmel teszek majd eleget. Emellett alapítványommal kívánok kiemelten foglalkozni, melynek célja – többek között – a fiatal pályakezdő művészek támogatása” – áll a posztjában.

Közben Csák János kulturális és innovációs miniszterhez írt levelében a legnagyobb hazai balettművész, a Kossuth-díjas ifj. Harangozó Gyula koreográfus,  a Magyar Állami Operaház Örökös Tagja és Mesterművésze benyújtotta lemondását az édesapáról elnevezett Harangozó Gyula-díj bizottságának elnöki tisztségéről és tagságáról – írja a Blikk.

„Elhatározásomat elsősorban a Harangozó Gyula-díj, másodsorban az Operaház főigazgatói pályázata szakmai bizottságának egyhangú ajánlásainak figyelmen kívül hagyásával indoklom. Méltatlannak tartom, hogy a különböző bizottságokba felkért hatalmas tapasztalattal bíró és komoly sikereket felmutató, jelentős művészek egyhangú véleményét művészet-szakmai kérdésekben ilyen módon ignorálják” – idézte az Indexnek eljuttatott közleményt a lap.

A koreográfus szomorúan tapasztalja a Harangozó Gyula-díjjal kapcsolatban, hogy míg egy Liszt Ferenc- vagy Erkel Ferenc-díjjal kitüntetett művész minden nehézség nélkül meghallgathatja e kiváló művészek remekműveit – hiszen ezek a darabok több színházunk és zenekarunk repertoárján folyamatosan elérhetőek –, addig egy Harangozó Gyula-díjjal kitüntetett művész csak csodálkozhat azon, hogy a magyar állam arra méltónak tartotta Harangozó Gyulát, hogy állami díjat nevezzen el róla, de arra nem, hogy műveit elérhetővé tetesse az utókor számára.

Mindemellett fontosnak tartotta megemlíteni, hogy Kesselyák Gergely szerződésének váratlan megszüntetése csak megerősíti abban, hogy jól cselekedett. A karmester egyébként balettigazgatónak kérte fel a főigazgatói pályázatában a nemzetközi tekintélyű ifj. Harangozó Gyulát. Feladata az lett volna, hogy rendet tegyen a magyar balettszakmában, illetve kinevelje az új vezetői generációt.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek