A 2024 második félévi uniós elnökséget Magyarország fogja betölteni, erről évekkel ezelőtt hozott határozatot a Tanács. Ezzel ellentétes jelzés nem érkezett a Tanács részéről
– ezt válaszolta az atv.hu-nak a Varga Judit vezette igazságügyi tárca.
“Az Igazságügyi Minisztérium már egy éve aktív és intenzív munka keretében készül arra, hogy Magyarország 2024 második félévében elnökölni fogja az Európai Unió Tanácsát. A felkészülési időszak alatt tájékoztató előadásokat szervezünk az elnökségi félév alatt tanácsi formációt elnöklő miniszterek és államtitkárok számára is.
Ennek fontos állomása a szerdán és csütörtökön megrendezésre kerülő felkészítő program, amit a Tanács Főtitkárságával közösen Budapesten rendezünk”
– közölte a kérdéseinkre az Igazságügyi Minisztérium kommunikációs igazgatósága. Válaszukban leszögezték: az uniós elnökség nem jog, hanem kötelezettség.
Az atv.hu-nak küldött válaszában az igazságügyi tárca hangsúlyozta:
“egyedülálló az Európai Unió történetében, hogy 2011-ben és 2024-ben, tehát több mint 12 év elteltével is ugyanaz a kormányzati erő tölti be a soros elnöki tisztséget. Magyarországon ez a rendkívüli, a kormányzati és politikai stabilitás és kontinuitás szempontjából kifejezetten szerencsés helyzet áll fenn”
– írták.
A kormány képviseletében eljáró személyek sok esetben azonosak azokkal a személyekkel akik a legutóbbi elnökség során is részt vettek a megtisztelő elnökségi feladatok ellátásában. Ennek köszönhetően, olyan jelentős és mélyreható tapasztalattal rendelkezünk, amely biztos garanciát jelent egy újabb sikeres magyar elnökségi félév lebonyolításához – közölte az Igazságügyi Minisztérium az atv.hu kérdéseire küldött válaszában.
“Megkezdtük a felkészülést az EU-elnökségre”
“Megkezdtük a munkát. Tapasztalatban és felkészültségben nincs hiány. Magyarország kormánya második európai uniós elnökségére készül, ami Európában szinte példa nélküli” – posztolta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán, miután szerdán Varga Judit igazságügyminiszterrel és kormányának más tagjaival megbeszélést folytattak az Európai Tanács Főtitkárságának munkatársaival, Didier Seeuws általános és intézményi politikáért felelős főigazgatóval és Agnieszka Bartol kommunikációs főigazgatóval.
Orbán Viktor miniszterelnök a pénteki Kossuth Rádiós interjújában azt, hogy az Európai Parlament meg akarja akadályozni a magyar elnökséget, azzal reagált, hogy ilyen baloldali “macera” mindig van, de az uniós soros elnökséghez semmi köze nincsen az Európai Parlamentnek. Ezzel nem is kell foglalkozni szerinte, mert
“akár az eszkimók parlamentje” is hozhatott volna ilyen határozatot.
A múlt héten az EU soros elnöki tisztét betöltő Svédország nem tűzte napirendre a magyar soros EU-elnökség kérdését egy brüsszeli tanácskozáson. Ugyanakkor múlt csütörtökön az Európai Parlamentben megszavazták azt a határozatot, amelyik a ‘24-es magyar elnökség megakadályozását célozza és igyekszik nyomást gyakorolni ez ügyben a Tanácsra. Egy holland szakértői anyag pedig azt taglalta, milyen forgatókönyvekkel lehetne megakadályozni, elhalasztani a magyar EU-elnökséget.
Az EP “legújabb dallama”, hogy a magyar elnökséget támadják
Az Európai Parlamentben a balliberális többség próbálja a magyar soros EU-elnökséget megakadályozni. “A legújabb dallam most az az Európai Parlamentben, hogy a magyar elnökséget próbálják támadni” – mondta Varga Judit szerda este a Hír tv Napi aktuális műsorában.
Az igazságügyminiszter ezúttal is megismételte: az Európai Parlamentnek “nem osztottak lapot”. Rossz hír a minket alattomosan támadó Európai Parlament számára, hogy teljesen feleslegesen szavaztak a hazánkat elítélő javaslatról” a múlt héten – mondta arról, hogy a EP a múlt héten elfogadott egy olyan ötpárti határozatot, amiben megkérdőjelezik a magyar soros EU-elnökséget. Az EP-nek ezzel kapcsolatban semmilyen feladata nincs, csupán egy politikai intézmény – tette hozzá Varga Judit.
Szerinte az EP azért dolgozik a magyar elnökség ellen, “mert frusztrált, ennek pedig az az oka, hogy a magyar elnökség egyik kiemelt programpontja lesz a jogállamiság vizsgálata”. A magyar elnökség pedig kiterjesztené az Európai Parlamentre is, hogy vajon az EP betartja-e a rá vonatkozó előírásokat.
A magyar elnökség szakmai sikerének a kulcsa az igazságügyminiszter megfogalmazása szerint az, hogy a sok-sok dosszié, “ami a csőben van”, amit a belga elnökség nem tud lezárni, mennyire lesz sikeres a magyar szakemberek kezében.
Arra kérdésre válaszolva, hogy lesz-e az elnökségnek konkrét javaslata, azt válaszolta, hogy az elnökség kezében számos nem jogalkotási eszköz is van, amelyekkel egy olyan politikai témát is napirendre lehet venni, amely valóban releváns az Európai Unió szempontjából.
Varga Judit korábban egy konferencián beszélt a magyar soros EU-elnökségre való felkészülés részleteiről.