Az Európai Unió most egy hónapon belül jóváhagyta azt a két szerződésmódosítást, amelyek a Paks2 beruházás finanszírozási és a kivitelezési megállapodás bizonyos pontjainak a módosítására irányulnak – mondta egy sajtótájékoztató Szijjártó Péter az ATV kérdésére, miután ma a Roszatom vezérigazgatójával tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelitában és ő maga is.
Szijjártó Péter a Facebook oldalára azt írta ki: “Sikerült végre felgyorsítani a folyamatokat! A szerződésmódosításokkal rengeteg bürokratikus terhet tudtunk leszedni Paks2-ről és egyértelműsítettük azokat a nukleáris biztonsági szabályokat, amelyek az európai sztenderdeknél is jóval szigorúbbak, ezzel garantálva, hogy biztonságos erőmű fog épülni Pakson”.
Az ATV kérdésére, hogy az EU-s engedélyezés miatt csúszott-e a Paks2 projekt vagy a hiányzó Siemens-engedélyek miatt, a külgazdasági és külügyminiszter azzal válaszolt: egy hosszú listát tudna adni arról, hogy az elmúlt 9 esztendőben miért nem haladt úgy a projekt, ahogy haladnia kellett volna.
“Ezt részben okozta az Európai Unió előzetesen kalkuláltnál jóval hosszabb jóváhagyási mechanizmusa, de részben okozza az is, hogy az Európai Unióban vannak írott szankciók, de úgy tűnik, hogy vannak íratlanok is” – jelentette ki Szijjártó Péter, aki el is mondta, mire gondol.
“Hiába van az, hogy EU-szankciók nem terjednek ki a nukleáris iparra, mégis egyes országok, hatóságok, intézmények a Roszatommal való együttműködés elé próbálnak akadályokat gördíteni” – mondta.
Ilyen fontos hátráltató tényező, hogy a német kormány még mindig nem adta meg az engedélyt a Siemens Energy-nek, hogy teljesítse a szerződéses kötelezettségeit és részt vegyen a Paks2 irányítási rendszerének szállításában. Jelenleg a kormány a francia Franatommal tárgyal, hogyan tudják ezt kiváltani, ha a német kormány továbbra is blokkolja a Siemens engedélyt – mondta.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, semmilyen EU-s szankciós korlátozás nincs ezen a téren, ezt “kőkemény vitákban sikerült elérnie” – mondta.
A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy a nemzeti energiamixek összeállítása kizárólagos nemzeti hatáskör, “ahhoz senkinek semmi köze” – hangoztatta, hozzátéve, hogy az EU-ban 12 ország használja, senkinek semmi beleszólása nem lehet abba, hogy Magyarország milyen mértékben használ nukleáris energiát és kivel szerződik.