Itthon

Az EU-s forrásokat kockáztatja a kormány a kiskereskedelmi különadóval?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Vitézy DávidNagy Márton, miniszterholttestOrbán Viktor Donald Trump
Hirdetés
Hirdetés

Tiltakozó közleményt adott ki az Országos Kereskedelmi Szövetség a kiskereskedelmi adó meghosszabbítása miatt. Közleményükben azt írták, a láncok többsége veszteséges, a kormány ezzel a lépésével ráadásul a Magyarországnak járó EU-s források egy részét is kockáztatja. A Híradónknak nyilatkozó gazdasági szakértők szerint a választások után megszaporodott különadók a válságkezelés kudarcát jelentik, ráadásul az ilyen adókat a…

Hirdetés

„Az emelkedő kamatok, és emelkedő árak révén a bankok, és a nagy multicégek nagyobb extraprofitra tesznek szert”

Orbán Viktor tavaly így hirdette ki az általa extraprofitadónak nevezett ágazati különadók bevezetését.

A kormányzati kommunikáció szerint az etraprofitadók arra szolgálnak, hogy azokból finanszírozzák a lakossági energiaköltségek támogatását, amit rezsitámogatásként emlegetnek. 

„Valójában nem a profitot adóztatják meg, hanem jellemzően a bevételeit a cégnek”

Tóth Levente gazdasági szakértő azt mondja, ezek az adók valójában nem azt veszik figyelembe, hogy mekkora haszna van egy adott cégnek, hanem a bevételeket tekintik alapnak. Ráadásul a vállalatok a költségeiket előbb-utóbb mindig elismertetik az áraikban, azaz végül mindig a fogyasztó, a vásárló állja a számlát. Erre szerinte jó példa az árstopok rendszere.

„Az biztos, hogy az árstoppoknak rövidtávon volt egy ármérséklő hatásuk de hosszútávon már egyértelműen az látszik – a jegybank is egyértelműen azt állítja – hogy hosszútávon ezeknek már nem ármérséklő hanem áremelő szerepe van”

– mondta a Bank360 vezető elemzője.

A DK árnyékminisztere, Dávid Ferenc szerint a különadók a válságkezelés kudarcát jelentik. Szerinte a héten bevezetett bankbetéti extraadónak is lesz következménye a lakosságra és a vállalkozásokra nézve, mivel a bankok versenyképességének romlása rombolja a gazdaságot.

„Miután kevesebb lesz a betétük, mert nagyon sokan el fogják vinni a pénzüket , a hitelezési készségük, képességük korlátozott lesz, tehát a hasznos üzleti tevékenységüket durva módon korlátozza”

Az árnyékminiszter szerint az is problémás, hogy a kabinet az állampapírok népszerűsítésével a lakosságtól reméli az államadósság finanszírozását.

Dávid Ferenc különösen fájlalja a nemzetközi kiskereskedelmi vállalatokat sújtó extraprofitadót, mert szerinte ezek a cégek versenyt és vállalati kultúrát hoztak, és most tönkre akarják őket tenni.

„Jóval magasabb munkabéreket fizetnek, mint a hazai kereskedelmi láncok és legálisan fizetik, ezeknél a nagy láncoknál szervezett munkavállalók vannak, szakszervezetek vannak. minden magyar láncról el lehet mondani hogy rendezettek a munkaügyi kapcsolatok? Én úgy tudom, hogy nem”

– mondta.

A kormány közben már csak részleges extraprofitadó-kivezetésről beszél, pedig eredetileg januárig tervezték a különadókat. A pénzügyminiszter nem indokolta a hosszabbítást, csak megismételte, hogy „elvárható, hogy a háború idején jobban teljesítő ágazatok nagyobb mértékben vállaljanak terheket”.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség közleményben tiltakozott a kiskereskedelmi adó emelése miatt. Azt írták, a cégek többségében nem hogy extraprofit, de profit sincs. 

Közleményükben arra is emélkeztetnek, hogy az Európai Unió feltételül szabta ennek az adónak a kivezetését ahhoz, Magyarország megkapja a helyreállítási alap forrásait. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek