„Fogjátok? jó, egybe az egészet, mehet óvatosan, azaz”
Május eleji felvételeken Momentumos politikusok és szimpatizánsaik bontották a kordont a Karmelitánál. A kordonoknál ért véget a diákok tüntetése is, összefeszülésük a rendőrökkel végül könnygázba fulladt.
A kordonok miatti tiltakozó akciók ismétlődésével párhuzamosan szinte folyamatosan nőtt a kordonnal lezárt terület.
Május elején még csak a Karmelita, vagyis a miniszterelnök hivatala előtti út volt elzárva. Mostanra viszont szinte lépni se lehet a köztársasági elnök munkahelyét jelentő Sándor-palota előtti Szent György téren, ahol egyre szaporodnak az ásatási területek.
Mindezt hatalmas földkupacok is jelzik. A Karmelita előtti kordonoknál pedig a láncok csavarokkal is kiegészültek.
Kerestük a Várkapitányságot, hogy megtudjuk, most éppen milyen régészeti feltárások folynak a területen:
Válaszukban arról írtak, hogy a Várhegynek ezen a részén a második világháború óta nem volt hasonló mértékű feltárás, így a szakemberek a korábbi eredményekhez hasonlóan sok fontos leletre számítanak.
A Momentumnak gyanús az ásatás időzítése
„Nagyon érdekesnek találjuk , hogy pont most szeretnének ásatni, mikor diáktüntetések vannak, pedagógusok, diákok vannak az utcán, egy jobb oktatást és ugye rendszeres befejezőpontja a tüntetéseknek a Karmelita Kolostor.”
– mondta Bedő Dávid.
Az LMP szerint sem véletlen, hogy a miniszterelnök és az államfő hivatalának környékén egyre több a kordon.
Kanász-Nagy Máté úgy fogalmazott: szerintem a kormány részéről ez egyfajta csali, kirakják ezeket a kordonokat, amik csaliként működnek és arra várnak, hogy ráharapjanak a különböző ellenzéki erők, és ez a kormány érdekét szolgálj. Minden a kormány érdekét szolgálja, amelyek el tudják terelni a figyelmet a valós problémákról.
A kerület polgármesterét a kordonok főleg a demokratikus párbeszéd hiánya miatt zavarják.
„Senkit nem érdekelne, hogy itt ásatások vannak, hogyha a miniszterelnök minden héten körbe rakná a székeket a Szent György téren és kiülne és beszélgetne a fiatalokkal, beszélgetne a szülőkkel és a pedagógusokkal, majd végrehajtaná azt amit ők akarnak”
– mondta V Naszály Márta. Hozzátette: a hely adottságaiból adódóan amúgy is szinte bármit, bármikor régészeti területté lehet nyilvánítani a Várban.
Kerestük a Miniszterelnökséget, hogy megtudjuk, van-e ok okozati összefüggés a tüntetések és a kordonok terjeszkedése között, de csak ugyanaz azt az ásatásokról választ kaptuk mint a Várkapitányságtól.