Drága mozdulat lehetett ez azoknak, akik májusban a hűvösebb napokon bekapcsolták a fűtést. A világpiaci ár többszörösébe kerülhet. A magyar lakossági fogyasztók jelenleg a központilag kalkulált árakat fizetik, ami átlagfogyasztás alatt 66 forint, afelett viszont a piaci ár ötszörösénél is több, azaz 588 forint köbméterenként.
Az irányadónak számító holland energiatőzsdén viszont december óta mélyrepülésben van a gáz ára, aminek több oka is van. Egyik, hogy a fogyasztásra reflektál a tőzsdei ár.
„Németországban rengeteget csökkent a fogyasztás, Hollandiában rengeteget csökkent, Magyarországon rengeteget csökkent, egyszerűen nem volt kereslet. A gáz elindult be a tárolókba, ami nagyon fontos lett volna, hogyha hideg a tél, akkor a gáz kijött volna a tárolóból.”
– mondta Balogh József energiapiaci szakértő.
Csakhogy Európa szerte jóval enyhébb volt a tél. Az árak csökkenésének másik oka, hogy az Egyesült Államok felől is jelentős mennyiségű gáz érkezett a tárolókba. Így azok most is tele vannak az energetikai szakértő szerint.
Pénteken újabb kétéves mélypontra zuhant a gáz ára a holland tőzsdén, így tovább nyílt az olló a piaci és a magyar árak között. A mostani 25 eurós tőzsdei gázár a Portfolio számításai szerint azt jelenti, hogy jelenleg 100 forint egy köbméter gáz világpiaci ára. A tél közeledtével persze minden bizonnyal emelkednek majd valamennyire a tőzsdei árak.
„Az őszi, téli kontraktusoknak az ára, jelzi, hogy most azért egy extrém helyzet van a jó irányba és ehhez képest lehet némi gázáremelés, tehát a jelenlegi legközelebbi kontraktus ára 25 euró Megawatt óránként, de az őszi téli szállítási azok 40-45 eurón vannak.”
– mondta a lap elemzője, Holoda Attila.
A szakértő szerint a folyamatok látszólag egyre inkább lehetőséget adnak arra, hogy a kormány ősszel csökkentse az átlagfogyasztás feletti gáz árát, sőt, akár a támogatott árat is. Holoda Attila szerint ennek a legfőbb akadálya a költségvetés lehet.
„Érdemes lenne megfontolni az Energia Hivatalnak, hogy akár a rezsi csökkentett árat is, de mindenképpen ezt a limit feletti árat azt drasztikusan módosítsa az eddigiekhez képest”
– mondta.
Kerestük az Energiaügyi Minisztériumot, hogy megtudjuk terveznek-e változtatni a jelenlegi árképzésen? Válaszukban azt írták: miközben a háború és szankciók miatt kiszámíthatatlan és változékony az európai energiahelyzet, addig Magyarországon a rezsicsökkentésnek köszönhetően a mostani háborús időkben is kiszámítható a környezet a családok számára.