A jelentéstevők az Európai Parlamentben (EP) tartott vita előtt sajtótájékoztatót tartottak arról az ötpárti javaslatról, amelyik megkérdőjelezi, hogy a Magyarország alkalmas a ‘24-es soros EU-elnökség feladatainak az ellátására. Az EP-s határozattervezetben ennek alátámasztására az Európai Uniós értékek és a lojális együttműködés elvének megsértését jelölték meg.
A francia zöldpárti jelentéstevő Gwendoline Delbos-Corfield a sajtótájékoztatón azt mondta, itt az ideje elindítani a vitát a soros magyar EU-elnökségről. Újságírói kérdésekre válaszolva azt vetette fel:
óriási aggályuk, hogy ötödik éve zajlik a 7-es cikkelyes eljárás Magyarországgal szemben, “és egy ilyen helyzetben egy tagállam, egy kormány megkaphatja a soros EU-elnökséget ugyanazzal a jogokkal, privilégiumokkal. Hát hogy működik ez? Nem kellene ezt megkérdőjelezni?” – vetette fel. Ő azt gondolja, hogy ha módosítják az uniós szerződést, bele kell majd tenni, hogy meddig tarthat egy 7-es cikkelyes eljárás, “hogyan védi meg meg magát az EU egy ilyen helyzetben”.
Emellett az újságírók figyelmét felhívta, hogy Magyarország 2024 júliusában pont akkor veszi át az EU-elnökséget, amikor az EP-választások után új Európai Parlament alakul, több új képviselővel. “Ezeket az új embereket majd arra kérjük, hogy bojkottálják az EU-elnökséget? ” – vetette fel, mert szerinte az új EP egy hét alatt nem tud majd megfelelő lépéseket hozni. Ezért akarják még ők most megtenni a javaslataikat a ‘24-es magyar EU-elnökséggel kapcsolatban.
Delbois-Corfield – nyilván Lengyelországra utalva – azt mondta, vannak mások is, akik érintettek, de nem lehet ‘24 júliusában már megakadályozni majd, hogy a magyar kormány a nyilvánosság előtt képviseljen hivatalos álláspontot az EU soros elnökeként, “sem bizonyos meghívásokat, eseményeket”. A magyar EU-elnökség veszélyes, ha a magyar kormány ezeket a nyilvános szerepléseket a saját narratívájának a támogatására használja – sorolta a félelmeit. A magyar kormánynak az EU nevében kell nyilatkoznia – összegzett, és erre a periódusra esik az új uniós biztosok meghallgatása, de az ukrajnai konfliktus is tartani fog még valószínűleg.
A néppárti Isabel Wiseler-Lima is arról beszélt, hogy Magyarország lesz fél évig az EU arca, ha a soros EU-elnökséget betölti, de szerinte nincs pozitív változás a médiahelyzet, a hátrányos megkülönböztetés és korrupció esetében. Azt hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják az uniós szerződést, “tudják, hogy megvannak az EP és az Európai Tanács feladatai”. Ezért sem mondják meg, hogy mit tegyen a Tanács, “hanem arra kérik a Tanácsot, hogy cselekedjen”, találjon megfelelő megoldást az uniós alapértékek védelmére.
Wiseler-Lima kijelentette: meggyőződése, hogy “a 7-es cikk lehetővé teszi azt a Tanács számára, hogy bizonyos jogokat felfüggesszen egy tagállam esetében, ha hosszabb ideig az EU alapértékeit nem tartja be, amik fel vannak sorolva a szerződésben.
Ez a Tanácsnak ad nagy mozgásteret arra, hogy cselekedjen. És cselekedniük is kell, mert most nem olyan helyzetről van szó, ami könnyű lesz – hangoztatta.
Thijs Reuten szociáldemokrata képviselő elismerte, hogy van arra példa, hogy jó irányba mozdul el egy tagállam, amikor betölti az EU soros elnökséget. Azt mondta a szlovén EU-elnökségre utalva, hogy ott pozitív elmozdulás volt ugyan a Janes Janza-vezette kormány esetében.
De most a magyar EU-elnökségnél “a Tanács nem ismeri fel annak a komolyságát, ami történik” – jelentette ki.
Hiába tesznek lépéseket Magyarországon, ezeket nagyon könnyű visszavonni – mondta. Orbán Viktor szerinte úgy gondolja, hogy az EU egy ATM, egy kassza, amiből bármikor pénzt vehet ki anélkül, hogy az európai értékeket figyelembe venné.
A holland liberális Sophie in’t Veld arról beszélt, hogy a magyar EU-elnökséget illetően sokkal határozottabb nyilatkozatot vár a Tanácstól, de a Bizottságtól is, minthogy “Godot-ra várnak”. 13 éve próbálják ugyanis megenyhíteni Orbán Viktort, de nem jártak sikerrel – fogalmazott.
Mint mondta, azért bólintottak rá olyan gyorsan az EP-nek benyújtott határozati javaslatra, “mert nagyon aggasztó, hogy Hahn biztos úr miket mond, hogy például Orbán egész jól teljesít, és nem állunk annyira távol a megállapodástól”.
Az EP-képviselő ennek kapcsán kijelentette: “világossá kell tenni, hogy az Európai Bizottság nem tárgyal Magyarországgal, vagy Lengyelországgal, hanem értékelnie kell a kritériumoknak való megfelelésüket”.
“Aggasztott bennünket az is, hogy Hahn biztos úr túlságosan lelkesnek mutatkozott arra, hogy zöld utat adjon Orbán Viktornak”
– jelentette ki Sophi in’t Weld indokolva a határozati javaslatot. Illetve néha azt érezzük, hogy nem a költségvetési feltételrendszerről, hanem a jogállamiságiról van szó – fogalmazott a holland liberális képviselő. Mint mondta, “egy kis emlékeztetőt“ szeretne megfogalmazni Hahn biztos felé, hogy mi a feladata.
A holland EP-képviselő szavaiból az derült ki, hogy le kell beszélni a magyar miniszterelnököt a soros elnökségről a tagállamoknak a Tanácsban. Az Európai Parlamentnek szerinte nincs olyan kötelezettsége, hogy együttműködjön a soros EU-elnökséggel, illetve a triangulum módja sincs szabályozva.
A Tanács esetleges kudarca kapcsán Sophie in’t Weld azt mondta: a magatartásuk nem őszinte együttműködés. “Itt ne csak Magyarország viselkedését nézzük, hanem a Tanácsét is.
Orbánnak egyetlen ok miatt van ilyen hatalma, mert az Európai Tanács ezt megengedi. Itt a vétó lehetőségéről is szó van, arról, hogy mindenki a másik barátja akar maradni, mert szükségük van egymásra. Ez egy perverz rendszer, mert egymást akarják hatalomban tartani” – mondta Sophie in’t Weld, aki arra biztatott, hogy harcoljanak akár a Tanáccsal szemben is.
Jogalkotókként nagyon jók vagyunk, de kezdjünk el keményebben fellépni más színtéren is. Kérjük a Tanácstól, hogy hagyjuk ki a magyar elnökséget – jelentette ki, és arra utalt, hogy le krell vonni a konzekvenciát az EP és a Tanácsnak együttműködéséről. Szerinte, ha megkérnék a magyar miniszterelnököt, hogy legyen demokrata az olyan mintha azt kérnék, “legyen balettáncos vagy űrhajós”. Aztán úgy fogalmazott: azon kell gondolkozni, hogy ha a Tanács nem lesz “elég tökös”, hogy lépjen, hogyan tudjuk a minimumra csökkenteni Magyarország hatását? Nem állhatnak egyedül a pódiumra, álljon melléjéjük mindig valaki, efy újságíró, egy tudós, egy civil szervezet képviselője – mondta.
A svéd baloldali Malin Björk pedig a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, akkor üdvözöljük majd akkor Magyarországot ebben a rotációs rendszerben, ha tényleg demokrácia lesz. Szerinte szégyen, hogy mechanikusan felolvasnak nyilatkozatokat a Tanács és a Bizottság képviselői, “ez nem elégséges” – mondta, de állítása szerint az is szégyen lenne, ha olyan tagország irányítaná fél évig az EU-soros elnökséget, amelyik már nem demokrácia – hangoztatta, hozzátéve: az uniós szerződésben álló lehetőségeket fel kell használni arra, hogy nagyon gyorsan oldják meg a magyar elnökség kérdését.
Arról, hogy tegnap Varga Judit Brüsszelben kijelentette, hogy az “Európai Parlament nem tiszteli sem a demokráciát, sem a jogállamot, az uniós intézménynek nem osztottak lapot abban a kérdésben, hogy ki tölti be az unió tanácsának soros elnöki pozícióját”, itt írtunk részletesen.