Varga Judit három hete beszélt arról egy konferencián, hogy a magyar EU-soros elnökség jövő júliustól pont az uniós intézményi ciklusváltás idejére fog esni. ”Nem tudom, hogy ellenfeleink ezen elgondolkodtak-e már, hogy a magyarok kezében lesz különböző döntések levezénylésének a feladata” – vetette fel az igazságügyminiszter, akinek a szavaiból a május 8-ai konferencián az derült ki, nem kaptunk ezzel ellentétes értesítést.
Azóta ugyanakkor egyre több brüsszeli megnyilatkozásból – elsősorban az Európai Parlament részéről -, az derül ki: a jogállamisággal kapcsolatos eljárások miatt megkérdőjelezik Magyarország alkalmasságát arra, hogy ‘24 júliusától ellássa mint “honest broker“ az EU soros elnöki tisztét. Az Európai Parlament a Tanácstól vár valamilyen lépést a magyar elnökséget illetően.
Ma már olyan hírek jelentek meg, hogy uniós EU-ügyi miniszterek napirendre tűzik mai tanácskozásukon a kérdést. Ez ugyanakkor nem történt meg, sőt a soros EU-elnökséget jelenleg betöltő svédek a Szabad Európa tudósítása szerint kedd este egy sajtótájékoztatóján kiderült: Svédország az EU soros elnökeként nem kíván vitát nyitni a 2024 második felében esedékes magyar uniós elnökség esetleges elhalasztásáról, ahogy egy csütörtökön elfogadandó állásfoglalásban az Európai Parlament sürgeti.
Jessika Roswall svéd Európa-ügyi miniszter az általános ügyek tanácsának keddi ülését követően – amelyen a 7. cikk szerinti eljárás keretében volt egy újabb meghallgatás Magyarország ügyében – újságírók kérdésére válaszolva lényegében elvetette, hogy a június 30-ig a tanácsi elnökséget betöltő Stockholm vitát nyisson a kérdésről, amelyet az Európai Parlament egy csütörtökön elfogadandó határozatban előreláthatóan követelni fog – írja a Szabad Európa.
A keddi tanácsülésen a 7. cikk szerinti eljárás keretében meghallgatták Magyarországot és Lengyelországot, de – mondta Roswall a lapértesüléseket cáfolva –
a magyar EU-elnökség esetleges elhalasztásának ügye nem volt napirenden, még informálisan sem.
Varga Judit ma a Facebook-oldalára azt posztolta: “Az Európai Parlament azért retteg a magyar uniós elnökségtől, mert az számon kérné az EP által hozott antikorrupciós és jogállami szempontokat a brüsszeli bürokrácia tagjain és intézményein”.
Az igazságügyminiszter hangsúlyozta: “a magyar soros uniós elnökség a legnagyobb biztonságban van! Trio-partnereinkkel, belga és spanyol minisztertársaimmal egyeztettünk a közös prioritásokról”.
Varga Judit a tanácsülés előtt újságírók kérdésére válaszolva emlékeztetett rá, hogy az Európai Parlament semmilyen szerepet nem játszik a tanácsi elnökségek meghatározásában. Ezt a múlt héten úgy fogalmazta meg: “az Európai Parlamentnek nem osztottak lapot!”