„Kriminalisztikai szempontból a vesztegetési bűncselekmények a legnehezebben büntethetőek, értelemszerűen senki sem tanúk jelenlétében vesz át korrupciós pénzeket. Schadl György helyzete jóval nehezebb, mint Völner Pálé, mert előbbire sok terhelő vallomás van, akik azt mondták, hogy X összeget átadtak azért, hogy valamilyen előnyt szerezzenek”
– mondta Hack Péter, az ELTE Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszék vezetője az ATV Start című műsorában.
A jogász emlékeztetett: mindkét vádlott tagadja, hogy volt közöttük kapcsolat, mindketten tagadják, hogy pénzt vettek volna át, és Völner Pál tagadja, hogy bármilyen kötelességét megszegte volna. Hozzátette: a vádirat meglehetősen pontosan fogalmaz, az olvasható benne, hogy 25 alkalommal, 2-5 millió forint közötti összeg átadása történt.
„Kérdés, hogy az ügyészségnek milyen bizonyítékai vannak” – mondta.
Emlékeztetett: a lehallgatási anyagok közül rengeteg meg is jelent a sajtóban.
„40 éve foglalkozom ilyen ügyekkel, soha nem láttam még ilyet, hogy ilyen mértékben a sajtó elé kerüljenek a lehallgatási anyagok”
– mondta, hozzátéve: nagyon sok olyan beszélgetés is nyilvánosságra került, ami nem is képezi a vád tárgyát.
Arra kérdésre, hogy Varga Judit igazságügyi minisztert kihallgathatják-e tanúként, azt mondta: itt tisztázni kell, hogy Völner Pálnak milyen feladatokat, felelősséget, kötelezettséget adott a miniszter.
„Ebben a tekintetben valószínűleg ki kéne hallgatni a minisztert. A bűncselekmény, amivel Völner Pált vádolják, az a minisztériumi pozíciójához kapcsolódik”
– fogalmazott. A miniszter kihallgatását a vádló és a védő is kezdeményezheti, a bíró egy határozat hoz erről, hogy helyt ad-e ennek.
Varga Judit és Schadl György találkozásáról szólva azt mondta: ez azért nem meglepő. Ő egy hivatásrend megválasztott képviselője volt, ugyanúgy, mint például az ügyvédi kamara elnöke, akinek a tevékenysége kétségkívül a minisztériumhoz kapcsolódik.
„Az persze kérdés, hogy miről beszélgettek. Ezt egy meghallgatással lehet tisztázni”
– tette hozzá.
Na de ki az a Tóni?
Kérdésre, hogy az iratokban feltűnő „Tóni” pontosan kicsoda, azt mondta:
Az ügyészség magyarázattal tartozik a tekintetben, hogy miért állt le a nyomozás, ott ahol leállt.
„Árnyékként lebeg az ügyészség fölött az elfogultság gyanúja, és ezt jó lenne már a köz érdekében is eloszlatni”
– mondta Hack Péter.
A lehetséges büntetésről szólva azt mondta: a két elsőrendű vádlott kapcsán 8 és 10 éves börtönbüntetés is kiszabható, hiszen a vád szerint bűnszervezetben követték el a bűncselekményeket, így kizárható a feltételes szabadságra helyezés, a büntetési tétel emelkedik, tehát ez jelenleg a legsúlyosabb kategóriában találkozik.
„Ha nem mentik fel őket, akkor mindkettőjük esetében 8 év körüli büntetésre számíthatnak, ami a karrierjük végét jelentheti”
– mondta Hack Péter a műsorban.