Itthon

Rétvári az egyeztetésről: ”A baloldali pártok azért jöttek, hogy kivonuljanak”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
verekedésmagyarokatmegölteholttest
Hirdetés
Hirdetés

“Jól láthatóan a mai napon a baloldali pártok azért jöttek, hogy kivonuljanak” - jelentette ki Rétvári Bence a mai egyeztetésük után. Közölte, hogy az összes párt összes felvetésére reagáltak. Arra nem tért ki, hogy Nagy Erzsébeték nem kérdezhettek. A BM államtitkára most is elmondta: a baloldal azért dolgozik Brüsszelben, hogy ne érkezzenek meg az EU-s…

Hirdetés

“Azt a mai napon megtudtuk, hogy a baloldali pártok mit nem akarnak, de azt sajnos nem tudtuk meg, hogy mit akarnak” – jelentette ki nem sokkal az ellenzéki sajtótájékoztató után Rétvári Bence a Belügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón, miután a parlamenti pártokkal tárgyaltak Pintér Sándor meghívására a pedagógus-életpálya törvény tervezetéről és a pedagógusok helyzetéről.

A mai egyeztetést megelőző nyilatkozatokról és hogy konkrétan mely pontokon változott a státusztörvény – aminek a visszavonását követeli az ellenzék – ebben az elemző cikkben írtunk.  

Pintér Sándor belügyminiszter nem volt ott a sajtótájékoztatón, a belügyi államtitkár adott tájékoztatást, de ott állt mellette Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár is.

Rétvári Bence a sajtónyilatkozatában elmondta, hogy a státusztörvény kérdésében már “rengeteg” egyeztetést folytattak, ez a mostani az egyeztetések 19. állomása volt, de eddig  megbeszélést folytattak a pedagógus-szakszervezetekkel, konzultáltak a szülői- és az országos diáktanáccsal, egyházi oktatási intézményt fenntartók képviselőivel – sorolta. De konzultációt is indítottak az oktatásról.

A szakmai egyeztetések után ma jutottak el oda, hogy a pártokkal is egyeztessenek – mondta. “Egy kör van hátra”, az Európai Bizottsággal is egyeztetnek majd a törvényjavaslatról, derült ki.

Rétvári Bence azt hangsúlyozta, hogy a mai egyeztetésen mindenki részéről konszenzus volt abban, hogy a pedagógusok esetében béremelésre van szükség. 

Az a belügyi államtitkár szavaiból most is egyértelmű volt, hogy a kormány a háromszor 10 százalékos saját költségvetési forrásból adott emelésen felüli részt európai uniós forrásokból akarja a pedagógusoknak biztosítani. “Attól a pillanattól kezdve”, hogy megérkeznek az Európai Uniós forrásaink, magasabb lesz a pedagógusok bére, és januárig visszamenőlegesen kifizetik a különbözetet is – jelentette ki. Így 2025-től 800 ezer forint körüli összeg lehet a pedagógusok bére, a diplomás átlagbér nyolcvan százaléka.

A belügyi államtitkár most is megismételte, “ők azt látják, hogy a magyar baloldal Brüsszelben a pedagógus béremelést lehetővé tévő uniós források érkezése ellen dolgozik”. Rétvári Bence a sajtótájékoztatón azt állította, hogy a baloldal “az ottani kapcsolataikat kihasználva” arra törekszik, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat. “Sajnos, a mai napon sem hallottak semmit arról baloldali politikusoktól, hogy megváltoztatják a hozzáállásukat, és nem a pedagógusok ellen, hanem a pedagógusok érdekében kezdenek el politizálni” – ismételte el a kormányzati kommunikációs mondatokat ezúttal is az államtitkár Gyurcsány Ferenc mondataira hivatkozva. “Bárki számára józan paraszti ésszel” érthetetlen, hogy valaki azért dolgozik, hogy a Magyarországnak járó források ne érkezzenek meg – mondta, “kisstílű pártpolitikai érdekeket” emlegetve.

Rétvári Bence aztán kijelentette: az elmúlt 30 év legnagyobb pedagógusbéremelésére készül a kormány, hiszen azt mindenki elismeri, hogy a pedagógusbéreket radikális mértékben emelni kell

 – nyomatékosította a sajtótájékoztatón. Ha megérkeznek az EU-s pénzek, a pedagógusok bére átlagosan az 561 ezer forintos szintre emelkedik  – hangzott el.

Magáról a mai egyeztetésről Rétvári Bence közölte: “az összes parlamenti párt összes felvetésére reagáltak”. Várták a szövegszerű javaslataikat is, de ilyen nem érkezett csak a Mi Hazánktól, pedig a pártoknak is közel három hónapjuk volt arra, hogy a törvényjavaslatot megismerjék, módosítót készítsenek – mondta, felsorolva, hogy volt olyan kérdés, amire a belügyminiszter reagált – a legtöbb ilyen volt – Maruzsa Zoltán, a Klebelsberg Központ, vagy az Oktatási Hivatal. Azt megismételte, hogy ott helyben minden felmerülő kérdésre válaszoltak. Azt nem említette meg, hogy a pedagógus szakszervetek, illetve a diákok szakértői minőségben érkező képviselői nem tehettek fel az egyeztetésen Pintér Sándornak kérdéseket – a Telex tudósítása szerint.

Rétvári Bence azt külön kiemelte, hogy “a Belügyminisztérium az elmúlt években minden fontosabb törvényjavaslat benyújtása előtt az összes párttal egyeztetés folytatott. Nem volt olyan törvény, amibe valamelyik ellenzéki pártnak/ vagy pártoknak a módosító-javaslata ne került volna be” – állította.

“Jól láthatóan a mai napon a baloldali pártok azért jöttek, hogy kivonuljanak, hosszú ideig terveztették, hogy felálljanak, ki adja meg a jelet. Nem az egyeztetés szándékával, a konszenzus szándékával érkeztek az egyeztetésre”

 – jelentette ki Rétvári Bence, azt is megjegyezve, hogy pedig korábban ők hiányolták az egyeztetést.

Arról is beszélt, “érdeklődéssel olvasta a tudósításokban”, hogy a parlamenti pártok közös nyilatkozatot áradtak Pintér Sándornak”, de ilyenre nem került sor, “nem tudjuk, hogy ott felejtették-e nyomtatóban” – fogalmazott. Ezzel megpróbáltak megrendezni egy akciót szerinte, de ez nem sikerült nekik, “ez is mutatja az egész baloldal komolytalanságát” – fogalmazott.

Rétvári Bence a sajtótájékoztató végén azt külön kiemelte: az is kiderült ma, hogy az elmúlt hónapok pedagógus tiltakozásának a szervezői milyen mértékben kiszolgálói a pártoknak. “Velük együtt érkeztek és nagy volt az összhang közöttük”

 – tette hozzá végül az államtitkár, és távoztak is.

Munkatársunk kérdésére kiderült: kérdésekre nincs lehetőség. 
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek