“Azt, hogy ki tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki pozícióját, egyhangúan elfogadott határozatban döntötte el a Tanács. Ebben a kérdésben az Európai Parlamentnek nem osztottak lapot” – ezt közölte az Igazságügyi Minisztérium az atv.hu kérdésére, hogyan kommentálja a tárca, hogy a Népszava szerint az Európai Parlament a június 1-jei plenáris ülésén újabb állásfoglalást készül elfogadni a magyarországi jogállamiság helyzetéről, és ez az állásfoglalás megkérdőjelezi, hogy Magyarország képes lesz-e hitelesen ellátni az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét úgy, hogy közben megsérti az EU alapvető értékeit és nem tartja magát a lojális együttműködés elvéhez.
Fel sem merült…
“Azok közül, akiknek valóban osztottak lapot, senkiben fel sem merült annak a gondolata, hogy Magyarország ne töltse be a neki járó tisztséget”.
A Tanács főtitkárságával napi kapcsolatot tartunk, készülünk a feladatra – írta az atv.hu-nak küldött válaszában az igazságügyi tárca.
“A magyarországi baloldal nyilatkozatai alapján ismét bebizonyosodott, hogy az Európai Parlamentben a Magyarország ellen érkező támadások során magyar balkéz mozgatja a szálakat” – fogalmaz a tárca.
Hétfőn a bizottsági ülésen ezt mondta a miniszter
“Az Országgyűles Európai Ügyek Bizottságát tájékoztattam a 2024-es magyar uniós elnökséggel kapcsolatos terveinkről, ma pedig már az Igazságügyi Minisztériumban folytattuk az előkészítő munkát kollégáimmal” – írta kedden a Facebook-oldalán Varga Judit, hozzátéve: “Azért dolgozunk, hogy lefektessük egysikeres uniós félév alapjait!”
Varga Judit két hete már beszélt az EU-soros elnökségről
Az igazságügyminiszter május 8-án egy konferencián a soros magyar EU-elnökségről is beszélt. Varga Judit akkor azt mondta: a magyar EU-soros elnökség jövő júliustól az EU-s intézményi ciklusváltás idejére fog esni. ”Nem tudom, hogy ellenfeleink ezen elgondolkodtak-e már, hogy a magyarok kezében lesz különböző döntések levezénylésének a feladata”.
Az igazságügyminiszter két hete a konferencián fontosnak nevezte, hogy a magyar EU-elnökségről az európai választási kontextusban is tudjunk gondolkodni, hiszen az európai polgárok döntése fogja meghatározni a ‘24 utáni Európa politikai irányait. Az biztos, hogy az EU-s elnökségi ciklus “lüktetése” meghatározó , akármilyenek lesznek is az uniós választási eredmények, jövő július 1-vel Magyarország fogja betölteni a soros EU-elnökséget – hangsúlyozta. Ez 13 és fél évenként adatik meg, így “meg fogjuk mutatni a magyar rátermettséget és a kreativitást” – fogalmazott a miniszter, a felelősséget is hangsúlyozva.