Öt és fél év után véget ért az M3-as metróvonal felújítása. Arra a kérdésre, hogy mi tartott ennyi ideig, Karácsony Gergely az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta: van egy játék a számokkal, amikor ők átvették a városvezetést, nagyjából ezzel a határidővel számoltak, talán 3 hónappal előbbre, várták, hogy a felújítás befejeződjön. A háború is komoly problémát jelentett, összeomlottak a piacok, ahonnan az alapanyagok érkeztek, ráadásul emelkedtek a költségek is – tette hozzá.
Az akadálymentesítés utólag került be a projektbe, ezt a főváros finanszírozta, a klímával kapcsolatban viszont „kész tények elé van állítva” a főváros, Karácsony Gergely szerint műszakilag lehetséges lenne ezt megoldani, de éppen háborúban áll az az ország, amely műszakilag biztosíthatna ehhez alkatrészeket. A főváros kötbérigénye a beszállítóval kapcsolatban nagyjából annyi, amennyiből meg lehetne oldani a klimatizálást, de a vállalat jelenleg szankciós listán van – jegyezte meg.
A múlt héten az EP delegációja Magyarországon járt, a főpolgármester találkozott velük személyesen is. Most azt mondta, mindenki azt szeretné, hogy megoldódjon a konfliktus és érkezzenek az uniós források, Budapestnek vannak számlái, amiket már benyújthatnának ezekre, bár a kormány is előfinanszírozhatná ezeket.
„Nekünk ez élet-halál kérdés” – fogalmazott Karácsony Gergely. Szerinte az unió tehet valamit az ilyen típusú helyzetekben, például hogy az uniós pénzek olyan projektekre menjenek, ahol születik erről egy partneri együttműködés, ezzel segítve a pénzek hatékony felhasználását, emellett ilyen lépés lehet a városok közvetlen finanszírozása is.
Lakógyűlés
A korábban bejelentett lakógyűléssel a főpolgármester azt mondta: azokból a kerületekből, ahol már majdnem minden levelet kézbesítettek, „szép számmal érkeznek a válaszok”. Mint fogalmazott, ezek az életünket meghatározó kérdések. Jövő héten pedig benyújtják azt a perdokumentációt, amelyben vitatják a fővárosra rótt terhek jogosságát. A Lánchíddal kapcsolatban is az lesz, ahogy a budapestiek döntenek, ők mondhatják meg, milyen forgalmi rend legyen, vagy hogy folytassa-e a csatározást a főváros vezetése és a kormány a forrásokért, vagy ritkítsák meg a járatokat a tömegközlekedésben.
A működőképesség határa
Szerdán a Fővárosi Közgyűlés arról döntött, hogy 24 milliárd forintos hitelt vesz fel a Budapesti Közlekedési Központ a városvezetés által meghirdetett „túlélőprogram” részeként. Mint az elfogadott javaslatban olvasható, a túlélőprogram célja, hogy a „túlzott összegű szolidaritási hozzájárulási fizetési kötelezettség, valamint a korábban tett kormányzati pénzügyi vállalások elmaradása, csúszása miatti likviditási problémák ne tegyék működésképtelenné a fővárosi közszolgáltatásokat.”
Karácsony szerint eljutottak egy olyan pontra, amikor a város működőképességének határához értek, ilyenkor meg kell állni, és meg kell nézni, „merre megyünk tovább”, ebben kéri a fővárosiak segítségét.
DK kontra Karácsony?
A napokban Karácsony Gergely a Telexnek arról beszélt: 100 százalékig biztos abban, hogy újraindul a 2024-es önkormányzati választáson. A főpolgármester úgy fogalmazott, hogy meglepődne, ha a DK-nak saját főpolgármester-jelöltje lenne, mert akkor kiderülne, hogy mégsem olyan nagy párt. Erre a DK egyik vezető politikusa, Gréczy Zsolt úgy reagált: több szerénységet javasolna Karácsonynak.
Most a főpolgármester hangsúlyozta: mindenképp el fog indulni a választáson, és nagyon szeretné, ha a korábban őt támogató pártok támogatását most is élvezhetné – miközben ő maga is támogatná a különböző ellenzéki pártok polgármesterjelöltjeit.