2020 márciusában egy WizzAir gép hozott lélegeztetőgépeket Budapestre. Akkor kezdődött Magyarországon az első karantén időszaka a koronavírus járvány terjedésekor. A kormány szerette volna bebiztosítani, hogy elegendő lélegeztetőgép álljon rendelkezésre, ezért 8000 darabot vásárolt – döntő részét egy maláj cégen keresztül 178 milliárd forintért. A 8000 gépből végül 80 darabot használtak.
„Közpénzt csak olyan cégnek lehet kifizetni, amelyik teljesíti az átláthatóság követelményeit” – mondta Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója.
A Transparency International 2021-ben kérte ki az ügylet adatait a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól. Szerették volna megtudni, hogy mi alapján választották ki a GR Technologiest illetve hogyan vizsgálták a cég átláthatóságát. Azt a választ kapták, hogy az erre vonatkozó iratokat még 2021 novemberében megsemmisítették. A Transparency szerint viszont ehhez a törvények szerint kell a levéltár engedélye is.
„Azokban az iratokból amiket kaptunk a külügyminisztériumtól egyáltalán nem derül ki, hogy ezt az eljárást követték vagy lefolytatták volna. Ebből számunkra két lehetőség következik. Vagy az iratok a mai napig léteznek, csak ezzel az álselejtezéssel próbáljak titkolni őket, vagy nem is jöttek létre soha az átláthatóság körében vizsgálati ellenőrzési iratok” – fogalmazott Ligeti.
Szerettük volna mi is megtudni, hogy mi indokolta a gyors iratmegsemmisítést, és kaptak-e engedélyt a levéltártól mindehhez. Adásunkig nem kaptunk érdemi választ.
„Lehet tudni erről az emberről, gyakorlatilag egy 10 perces Google-keresés után, hogy Bruce Willis is beperelte szélhámosság miatt, Malajziában is rengeteg eljárás volt vele szemben” – mondta Tompos Márton, a Momentum országgyűlési képviselője Datuk-Vinod Sekharról. Ő volt a maláj cég képviselője az ügylet megkötésekor, és magánszámlájára 2,8 milliárd forintnyi dollárt utalt a Külügy 2020 tavaszán. Tompos Márton szerint bár sok iratot megsemmisített most a külügy, van még lehetőség a tranzakció tisztázására: szerinte meg kell, hogy legyen a beüzemeltetési dokumentum, illetve mindenféle irat ezekre a gépekre vonatkozóan is, ugyanis nagyon sok olyan gép van, ami nem alkalmas, vagy kifejezetten életveszélyes. „Nem csoda, hogy megpróbálják eltüntetni a dokumentumokat” – tette hozzá.
A képviselő hozzátette: noha a külügyi bizottság tagjaként élhetne beadvánnyal, ennek nincs sok értelme, mert a kormánypárti többség rendre leszavazza az ilyen irányú kezdeményezéseket.