„Ami az emberben elsőként felmerül, hogyha tényleg az egész ország kedvenc színésze, és egy híres ember, hát miért nem azonnal küldik a mentőt? de erre pedig sajnos vagy hála Istennek nyilván nézőpont kérdése az a válasz, hogy nem szabad, hogy ez számítson a mentőellátásban.”
Minderről egy hete beszélt Győrfi Pál a Rádió 1 műsorában. Néhány nappal ezelőtt viszont Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő egy olyan mentőszolgálati adatlapot mutatott be közösségi oldalán, amelyen van egy VIP-beteg rubrika is.
Ennek magyarázatául a mentőszolgálat azt írta, hogy a „VIP” adat kizárólag a feladat elvégzése után szükséges dokumentációs, jelentési kötelezettséget szolgálja, és ha az ellátás utáni adminisztrációnál a beteg jelzi, hogy „EÜ VIP kártyával” rendelkezik, azt jelölik.
„Nincs az életmentésben VIP, soha nem szabad számítania annak, hogy ki igazgató, ki segédmunkás, ki hajléktalan, ki gazdag ember, amíg ez így van, addig vállalom én ezt a munkát őszintén mondom neked. hogyha ezen változás lesz, akkor köszönöm szépen nekem ez itt elég is volt.
Győrfi Pál ezt már a Konkrétan Rónai Egonnal című műsorban mondta. Ugyanakkor van egy kormányrendelet, amely szerint vannak VIP besorolásba tartozó személyek: a miniszter, a politikai igazgató, az államtitkár, a közigazgatási államtitkár, helyettes államtitkár, a nemzet színészei, és nemzet sportolói, valamint ez utóbbi kettő esetén a hozzátartozók.
„Vannak ilyen magasabb rendű állampolgárok Magyarországon, az átlag állampolgároknál, és valószínűleg erre vonatkozik a mentőszolgálatnál is ez a VIP megjelölés, de nem nagyon értem, hogy erre mi szükség van egy ilyen dokumentációban” – mondta Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő.
„Ők rendelkeznek egy olyan kártyával, amivel azonosítják az ő számára jogosult szolgáltatásokat, és a lehetőségekhez képest a leggyorsabb és legmagasabb szintű ellátást kapja” – ezt már Komáromi Zoltán, a DK egészségügyi árnyékminisztere mondja. Komáromi Zoltán szerint ezek pontosan szabályozott kérdések, a problémát nem is itt látja.
„Az a baj, hogy a mentőszolgálat vezetői, illetve szóvivője letagadta, hogy van ilyen, és én, amit nagyon furcsának tartok, hogy egy 9 és fél millió ember ellátására szakosodott országos szervnél, ez a 180, vagy legyen 200, vagy 250 ember egy olyan súlyt jelent, hogy ennek rubrikája van az elektronikus adatlapon” – tette hozzá a DK árnyékminisztere.
Mindezek után újra írtuk a Mentőszolgálatnak, hogy megtudjuk, hogy miért szerepel valaki mellett a VIP beteg jelzés, ha ennek az ellátásban nincs szerepe? illetve, ha az ellátásban nincs szerepe a VIP beteg jelzésnek, akkor hol van? Az EÜ VIP kártyával kapcsolatban is kerestük őket, azt szerettük volna megtudni, hogy a mentőhívásnál ez jelent-e bármiféle előnyt. Adásunkig nem válaszoltak.