Itthon

Navracsics megszólalt: “mérsékelten vagyok optimista”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyidőjárásNATOBrüsszel
Hirdetés
Hirdetés

“Tárgyszerű és a kölcsönös megegyezésre törekvő“ megbeszélésen vannak túl a brüsszeli EP-delegációval. “De sajnálatos módon nem olvasták el a nekik előre kiküldött kormányzati háttéranyagokat” - ezt mondta a területfejlesztési miniszter a Budapesten ma délelőtt folytatott megbeszélésük után.

Hirdetés

“Mérsékelten vagyok optimista a látogatást illetően” 

– nyilatkozta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, miután szerdán délelőtt egyeztetett a Budapesten tárgyaló EP-delegációval.

Megfelelően hasznosítja-e Magyarország az Európai Uniós helyreállítási pénzügyi forrásokat? – ezt vizsgálja EP költségvetési ellenőrzési bizottságának hétfőn Budapestre érkezett küldöttsége. A delegációt a bajor keresztényszocialista Monika Hohlmeier, a parlamenti szakbizottság elnöke vezeti, de a Momentum EP-képviselője, Cseh Katalin és a DK-s Róna Sándor is csatlakozott hozzájuk. Budapesten a delegáció – Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter mellett – , Bóka Jánossal, az Igazságügyi Minisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkárával találkozik. A parlamenti bizottságok elnökeivel, képviselőivel, Karácsony Gergely főpolgármesterrel, és civilekkel már találkoztak, de a napirendjükön szerepelt Windisch Lászlóval, az Állami Számvevőszék elnökével, Dencső Balázzsal, az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság főigazgatójával, Vágujhelyi Ferenccel, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökével, valamint az új Integritás Hatóság elnökével, Biró Ferenccel is a találkozó.

Navracsics: Nem olvasták el az előzetesen kiküldött kormányzati háttéranyagokat

Navracsics Tibor a mai találkozó utáni sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a tervezettnél hosszabb volt a megbeszélésük, mert annyi kérdést fogalmazott meg.

Az értékelése szerint “tárgyszerű és a kölcsönös megegyezésre törekvő“ megbeszélésen vannak túl, az EU-s források felhasználásáról, és a tárgyalások alapvető szempontjait beszélték át.

“Érezhető volt, hogy sajátos módon nem olvasták azokat a háttéranyagokat, amelyeket a jobb, alaposabb információ érdekében előzetesen elküldött a magyar kormány az EP-delegáció részére” – mondta a miniszter, megjegyezve, hogy számos képviselőnél a politikai előítéletek is befolyásolták a véleményalkotást. A kérdéseknél időnként tényszerű tévedések is előfordultak.

“Voltak olyan dolgok, amelyek egyértelműen sajtóhírekre visszavezethetők – és nem is felelnek meg a valóságnak – és voltak olyan kérdések, melyeknél politikai véleményt fogalmazódtak meg, ezeket igyekeztünk tényekkel korrigálni” – jelentette ki az ATV kérdésére.

Munkatársunk másik kérdésére, hogy az EP-delegáció vizsgálati eredménye veszélyeztetheti-e majd az Európai Bizottság döntését, hogy utalják-e az EU-s pénzeket Magyarországnak, Navracsics Tibor azt mondta: “nagyon bízom benne, hogy nem. Abban bízom, hogy talán több kérdésben sikerült legalább árnyalni az álláspontjukat”. A miniszter azt is “megkockáztatta”, hogy egyes területen a delegáció elé tárt adatokkal, tényekkel talán sikerült meggyőzni őket, és “hosszabb távon egy támogatót szerezni”.

Navracsics Tibor a sajtótájékoztatón arról is beszámolt: a találkozójukon az EP-delegáció panaszkodott arra, hogy a magyar nyilvánosság elfogultsággal vádolja őket, ő annyit érzékelt, hogy a delegáció elfogult a kormánnyal szemben, legalább annyira, mint fordítva.

Az uniós források felhasználása mellett az EP-delegáció a közbeszerzési eljárásokról érdeklődött, itt elmondták, hogy kötelezettséget vállaltak arra, hogy 15 százalék alá viszik le az egyajánlatos közbeszerzések arányát.

Egyes külföldi cégek úgy érzik, hogy diszkriminálva vannak, de konkrétumot nem mondtak, és konkrét ügyeket sem említettek – hangzott el.

A megbeszélésen szóba került, hogy Budapest sértve érzi magát a szolidaritási hozzájárulás befizetése kapcsán, mert a kormány elfogult, de ezt cáfolták – mondta Navracsics Tibor, hangsúlyozva: “kénytelenek voltak elmondani, hogy ez nem Budapest-specifikus és nem pártpolitika-specifikus intézkedés a szolidaritási hozzájárulás mértéke. A miniszter kiemelte, hogy a gazdagabb önkormányzatoknak is ki kell venni a szegényebb önkormányzatok támogatásából a részüket. A szolidaritási hozzájárulás nem pártpolitikai kérdés – hangoztatta. Ellenzéki politikusok gyakran ott is pártpolitikai elfogultságot sejtenek, ahol erről szó sincs. Ő ezt a saját választókörzetében is tapasztalta – tette hozzá, holott ellenzéki polgármesterekkel is kiváló az együttműködés, ha fejlesztési források megszerzéséről van szó – derült ki a szavaiból.

Előzmények

Karácsony Gergely kedden élet-halál kérdésnek nevezte a főváros számára, hogy érkezzenek az uniós források, miután tárgyalt az EP-delegációval, erről itt írtunk.

Bánki Erik, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke is nyilatkozott az EP-delegációval történt találkozó után, és azt mondta, hogy a brüsszeli képviselők sajtóhírekből tájékozódnak. Vajda Zoltán, a költségvetési bizottság ellenzéki elnöke pedig az ATV Egyenes beszédben mondta el, miről konzultáltak.

Korábban beszámoltunk róla, hogy Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője a Mandinernek azt nyilatkozta:  az EP-delegáció budapesti útja illeszkedik az Európai Bizottság „legprimitívebb politikai nyomásgyakorlási céljaihoz”, aminek része az is, hogy visszatartják a Magyarországnak szánt uniós forrásokat. „Az EP Márki-Zay Pétere, az európai politika egyik futóbolondja, a német zöldpárti EP-képviselő Daniel Freund is hazánkba látogat, akinek az az egyetlen politikai teljesítménye, hogy németül tudja ismételgetni az O1G-szöveget az érvek helyett. Hát, idáig süllyedtünk” – fogalmazott Deutsch Tamás a Mandinernek az EP-delegáció érkezése előtt.

Arra, hogy  „most már a legkifinomultabb, leghatékonyabb korrupcióellenes intézményrendszerrel mi magyarok rendelkezünk az egész EU-ban”, Daniel Freund azzal reagált: “kedveli a vicceket”.

A Fidelitas kitömött bőrönddel várta a delegációt

A Fidelitas tagjai egy nagy bőröndnyi euróval várták az Európai Parlament uniós pénzek felhasználását vizsgáló delegációját – írta az Index. A Fidesz ifjúsági szervezete a Facebook-oldalára feltöltött képek alapján ezzel az európai uniós korrupciót akarta megeleveníteni. Az aktivisták a csúszópénzek miatt megbukott görög képviselő, Eva Kaili képeivel felmatricázott utazóbőröndökkel várták az uniós delegációt.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek